• Етикет. Історична довідка

  • Неділя, 8 жовтня 2006 року

На одному з пишних прийомів у Людовика XIV, який правив у Франції у XVII столітті, гостям вручили картки: у них були перераховані правила, відповідно до яких гості повинні були поводитися. “Етикетки” – так називалися по-французьки ці картки.

Так виникло поняття “етикет” – правила поведінки в суспільстві в різних ситуаціях. В різний час з'явилося багато книг, що описують норми етикету. У Росії Катерина II особисто склала “Ермітажний етикет”, де наставляла кавалерів: “Їсти і пити смачно й солодко, але не до такої міри, щоб забувати ноги свої під столом, коли почнуться танці”.

І просила гостей Ермітажу: “Дорогі фарфорові статуетки та інше, а якщо потраплять вони в руки, то через забудькуватість в кишені не класти”. Всім добре відомо, що страви, приготовані з м'яса, їдять за допомогою ножа й виделки.

Проте ми часто в повсякденному житті нехтуємо цим правилом, а тому здійснюємо ряд помилок. Наприклад, не можна нарізувати ножем відразу весь шматок м'яса. Слід відрізувати невеликий шматочок, з'їсти його і лише потім відрізувати наступний.

Ті м'ясні страви, які можна розчленувати виделкою, різати ножем не прийнято. Коли їдять страву за допомогою ножа і виделки, їх постійно тримають у руках, навіть тоді, коли користуються тільки виделкою. Розрізаючи страву, ніж і виделку тримають під кутом до тарілки, а не вертикально.

Коли потрібно узяти келих або хліб, виделку і ніж кладуть на тарілку навхрест: виделку опуклою частиною вгору, а ніж – вістрям ліворуч. Можна покласти виделку і ніж на тарілку так, щоб їхні ручки спиралися на стіл.

Якщо ви хочете показати, що закінчили їсти, покладіть ніж і виделку на тарілку паралельно одне до одного. При цьому ручки повинні бути повернуті праворуч. Виделка повинна лежати зубцями вгору.

І найголовніше: якщо ви прийшли в респектабельний ресторан, у вас не повинно бути ніяких сумнівів щодо того, яким ножем і виделкою починати їсти. Скільки б ножів і виделок не лежало на столі, починати треба завжди з приладу, який лежить найбільш далеко від тарілки. Відповідно до того, як подаються нові страви, змінюються використовувані ножі та виделки.

Тетяна Серебрякова. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...