• Дотримання правил етикету – запорука успішного бізнесу

  • Марія Литвинова | Велика Епоха
    Субота, 7 жовтня 2006 року

Спілкуючись і спостерігаючи за людьми різних професій, сфер діяльності та бізнесу, я помітила, що останнім часом багато хто з них часто зустрічається з конфліктними ситуаціями на виробництві, в діловій сфері, в побуті й на більш високому рівні – в державних установах, у міжнародних стосунках.

І виявилось, щоб уникнути таких ексцесів, достатньо буває дотримуватись на роботі хоч і формальних, але абсолютно обов'язкових вимог: ввічливого тону звертання, лаконічності викладу, виявляти тактовність, товариськість, природність і доброзичливість, тобто дотримуватися правил етикету!

Причому, уміння поводитися належним чином є зараз однією з найважливіших умов для того, щоб вирватися вперед і зберегти лідерство в бізнесі.

У Інтернеті я прочитала висловлення точки зору з досвіду роботи власника однієї з великих компаній: “У бізнесі є тільки два обмеження: люди і гроші. Причому саме у такій послідовності: спочатку – люди, потім – гроші. Придумайте гарний проект, і гроші прийдуть. А ось людей знайти важко. Підбір кадрів – це мистецтво”.

Діловий етикет посідає особливе місце у мистецтві поведінки. Якщо, порушуючи ті або інші норми поведінки в побуті й суспільстві, Ви ризикуєте, головним чином, своєю репутацією вихованої людини, то в бізнесі такі помилки можуть коштувати великих грошей і кар'єри.

Тому актуальною темою, на мій погляд, є вироблення культури службового спілкування, що включає також знання і дотримання правил службового етикету.

Великий майстер і вчитель у сфері ділових стосунків Дейл Карнегі стверджував, що успіх людини у фінансових справах на 15% залежить від її професійних знань і на 85% – від уміння спілкуватися з людьми. І дійсно, будь-який бізнес – це скоординовані дії багатьох людей, і ефективність цих дій прямо залежить від здатності співробітників налагоджувати стосунки одине з одним. Недотримання цих правил викликає неприємні наслідки. Наприклад, невміння вести службову розмову, відсутність комунікабельності у спілкуванні з товаришами по роботі призводять до багатьох труднощів і втрати часу великої кількості людей.

Для того, щоб прокласти шлях у джунглях людських стосунків, корисно завжди враховувати три важливі моменти:

1.Уміння сприймати, тобто думати не тільки про себе, але і про інших.

Всі люди різні, тому вони по-різному сприймають ситуацію, в якій опиняються. Відмінності в сприйнятті часто призводять до того, що люди не погоджуються одине з одним щодо якихось питаннь, і ситуація загострюється. Щоб вирішити цей конфлікт, треба  зрозуміти точку зору іншої людини (хоча це не означає, що варто відразу погодитися з нею). Без цього не може бути і мови про який-небудь успіх.

Не враховувати думку й інтереси покупця, клієнта або партнера – все одно, що намагатися летіти у вакуумі, махаючи крильми. Один з бізнесменів сказав із цього приводу: “Всі неприємності відбуваються через егоїзм або зацикленність на своїх інтересах. Наприклад, деякі прагнуть нашкодити колегам, щоб отримати перевагу в конкуренції по роботі або вивищитися в рамках власного закладу”.

Завжди треба пам’ятати, що в усіх є свої інтереси й у будь-якій точці зору міститься частинка істини, навіть якщо здається, що Ваш опонент або співбесідник абсолютно не має рації. Тому непорушною вимогою ділового етикету є повага до чужих думок і прагнення зрозуміти їх. Ось одне із “золотих правил” життя і ділового етикету: “Ставтеся до інших, до всіх без винятку, так, як би Ви хотіли, щоб ставилися до Вас”. Додам ще, що терпимість і скромність зовсім не перешкодять Вам бути упевненими в собі.

2. Уміння володіти своїми емоціями.

У спілкуванні або переговорах, особливо, якщо ситуація зайшла в безвихідь, емоції можуть виявитися великою перешкодою на шляху до порозуміння. Тому дуже важливо навчитися управляти своїми емоціями і стежити за емоціями партнерів.

Одним з ефективних способів підкорення емоцій (людського гніву, страху, інших нервових станів) є звільнення від цих почуттів. Наприклад, дати можливість співбесідникові “випустити пар”, тоді з ним легше буде розмовляти. Розрядити емоції у багатьох випадках допомагають такі прояви лояльності, як вибачення, висловлювання сумніву, сумісна трапеза та ін.

3. Уміння поставити себе на місце опонента.

 Якщо з'явилися розбіжності в інтересах, то їх можна усунути, досягнувши згоди між опонентами. Ось один з постулатів ділового етикету: “До будь-якої людини, з якою маєш справу в бізнесі, слід ставитися непорушно чемно та з пошаною”.

Люди краще слухають, якщо відчувають, що їх зрозуміли. Тому, якщо Ви хочете, щоб ця людина поважала Ваші інтереси, почніть з того, щоб вона побачила, що Ви  поважаєте її. Людей треба уміти відокремити від проблеми, слухати їх з повагою, люб'язно підкреслювати своє бажання зрозуміти їхні потреби.

Твердий захист своїх інтересів під час переговорів не означає, що Ви відмовляєтеся розуміти точку зору своїх опонентів. Зовсім навпаки. Навряд чи слід розраховувати, що опонент прислухається до Ваших інтересів і обговорить Ваші пропозиції, якщо Ви не берете до уваги його інтереси і не показуєте, що відкриті для його пропозицій.

І, насамкінець, ще кілька принципів ділового етикету можуть стати Вам у пригоді:

– шість чарівних слів: будь ласка, дякую Вам, відмінно зроблено;

– не змішуйте спиртне і наркотики з бізнесом.

Але просто бути ввічливим, доброзичливим та ін. недостатньо. У діловому етикеті загальні принципи правильної поведінки набувають специфічного забарвлення, що виражається в наступних його основних принципах:

– Робіть усе вчасно. Мало того, що запізнення заважають роботі, – вони є ознакою того, що на людину не можна покластися, і вона – поганий виконавець. Цілком очевидно, що наявність такого негативу, як невчасне виконання зобов'язань, впливає на службове просування. Вимога все робити у визначений для цього час стосується й іншої професійної і службової діяльності. Всі справи повинні бути зроблені вчасно! Тому важливо вміти розрахувати необхідний для їхнього виконання час.

– Одягайтеся як годиться. У цьому принципі найголовнішою є необхідність вписатися в оточення на роботі, а усередині цього оточення – в контингент працівників Вашого рівня. Одяг вибирайте зі смаком, він має відповідати моді фасону і колірній гамі. Те ж стосується взуття й інших аксесуарів. 

– Говоріть і пишіть гарною мовою.

Цей принцип означає, що все вимовлене і написане Вами – записки, листи та ін. – повинне не тільки нести ясну і цілеспрямовану думку, але й бути викладене правильною мовою, причому всі власні назви повинні вимовлятися і писатися без помилок. У разі труднощів з граматикою і правописом користуйтеся словниками, підручниками та послугами більш грамотних співробітників.

Необхідно заборонити самому собі використовувати лайливі та нецензурні вислови, навіть чужі – коли Ви щось переказуєте.

 

 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...