• Біля берегів Криму знайдено старовинний парусник, що чудово зберігся

  • Неділя, 6 вересня 2009 року

Корабель XVIII – початку XIX століття, що добре зберігся, в стилі того судна, який був описаний в "Яскраво-червоних вітрилах" і "Що біжить по хвилях" Олександра Гріна, випадково був виявлений 23 серпня біля узбережжя Криму. Про унікальну знахідку повідомив директор департаменту підводної спадщини Інституту археології Національної академії наук України Сергій Воронов.

Судно виявили днями на глибині 140 метрів у 9-ти кілометрах від узбережжя Ялти, під час випробувань спеціалізованого підводного апарату "Софокл". Парусник, судячи з усього, декілька століть пролежав на глибині близько 140 метрів, він відмінно зберігся, відзначають експерти.

Довжина корабля - близько 50 м, на нім уціліли дві щогли, помітні також близько 15 весел, які стирчать із кочетів. За часів середньовіччя корабель, обладнаний носовим тараном, був серйозною військовою силою.

"Кришки люків, що ведуть в трюм, зірвані, крізь них видно укладений в трюмі вантаж - мармурові або гранітні плити. В цей час на південному березі Криму активно велося будівництво, ми припускаємо, що плити призначалися для одного з палаців на узбережжі", - припускають історики.

"За великим рахунком, мармурові плити, що пролежали 200 років на дні Чорного моря, – це найдорожчий будівельний матеріал, який вдалося виявити в історії підводної археології країни", – повідомив Воронов.

Тим часом археологи вже охрестили знахідку "Гріновська бригантина" - за зовнішню він схожий на корабель, описаний Олександром Гріном у повісті "Яскраво-червоні вітрила". "Це кораблі того класу, які представляють найкрасивішу корабельну архітектуру", – говорять дайвери.

Щодо причини краху, є припущення, що корабель потрапив у шторм. Оскільки зрубані щогли, мармур частково розсипаний, видно, що дошки відійшли від того, що вантаж змістився, як розповіли учасники експедиції, що виявила раритет.

Імовірно, піднімати знахідку на поверхню будуть не раніше перших місяців 2010 року. "Розкопки можуть затягнутися до трьох років, але якщо вони завершаться вдало, нам вперше вдасться підняти на поверхню середньовічний корабель, відновити його зовнішність не за зображеннями і описами, а за оригіналом", - сказав Воронов.

І хоча від розграбування бригантину захистить глибина, разом з тим учені підстрахувалися, повідомивши координати знахідки прикордонникам і СБУ України. За словами Воронова, вони заборонять суднам стоянки в цьому квадраті.

Відзначимо, це вже не перша знахідка, зроблена цього сезону за допомогою апарату «Софокл». Так, два тижні тому біля берегів Севастополя на глибині 137 м. був знайдений військовий корабель ІХ століття.

На кораблі виявлено багато унікальних речей, зокрема особисті речі екіпажу, амфори і навіть трап. По ним історики встановили вірогідну дату, коли корабель затонув, – VIII-IX ст. н.е. Причому судно було бойовим кораблем Візантійської імперії.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...