• Вітамін D знижує ризик ракових захворювань

  • Неділя, 1 серпня 2010 року
У медиків є стара приказка: грам профілактики дорівнює кілограму лікування. Я не можу з цим не погодитися. Проблема того, що профілактиці не приділяють належної уваги полягає в тому, що на неї витрачається менше коштів.

Справжні гроші (для фармацевтичних компаній) робляться на ліках. До певної міри також можна заробити на діагностиці, наприклад, мамографії та аналізах крові на рак простати.

Сумно, але факт: найбільше уваги приділяється тим медичним нововведенням, які здатні принести найбільший прибуток. Дешеві нововведення часто не мають комерційного інтересу, який може сприяти їх популяризації.

Один з багатообіцяючих підходів у плані профілактики захворювань - оптимізація рівня вітаміну D. Високий рівень вітаміну D знижує ризик розвитку низки хронічних хвороб, включаючи хвороб серця, цукрового діабету та декількох форм раку.

Нещодавно в американському журналі «Клінічне харчування» було опубліковано дослідження, яке пов'язує добавку вітаміну D (у дозі 400 МО і більше в день) із скороченням ризику розвитку раку грудей на 26%.

Це дослідження за своїм характером є епідеміологічним, а отже, не може використовуватися в якості заключного висновку про те, що додатковий прийом вітаміну D дійсно знижує ризик раку грудей. Все, що може нам сказати це дослідження - це те, що прийом вітаміну D пов'язаний з більш низькою ймовірністю раку грудей.

Однак це не єдине дослідження, що пов'язує вітамін D зі зменшенням ризиком раку. В одному з мета-аналізів (серії компетентних досліджень) 2005 р., опублікованих в американському журналі «Охорона здоров'я», 9 з 13 досліджень встановили, що підвищений рівень вітаміну D пов'язаний з меншим ризиком розвитку або смертністю від раку грудей.

Цей мета-аналіз також показує, що високий вміст вітаміну D в організмі знижує ризик раку простати й товстої кишки. Він також розкриває подробиці ряду механізмів, за допомогою яких вітамін D може призвести до таких результатів.

Мабуть, у нас є достатній обсяг досліджень, в яких встановлений зв'язок вітаміну D зі зниженням ймовірностей розвитку ракових захворювань, а також імовірні механізми, які можуть лежати в основі цього зв'язку.

Однак для того, щоб повністю підтвердити це припущення, потрібні контрольовані клінічні дослідження. Результати одного з таких досліджень були опубліковані в 2007 р. в американському журналі «Клінічне харчування». У дослідженні брали участь три групи жінок у постклімактеричному віці. Перша група отримувала вітамін D (1 100 МО на день) і кальцій (1 400-1 500 мг на день), друга - тільки кальцій, а третя - плацебо.

Дослідження проводилося протягом чотирьох років. Добавки не повинні були дуже швидко знижувати ризик виникнення раку, тому автори дослідження окремо аналізували дані, отримані протягом року.

Цей аналіз показав, що, в порівнянні з плацебо, додатковий прийом кальцію окремо не приводив до зниження ризику ракових захворювань. Проте одночасний прийом кальцію та вітаміну D сприяв зниженню ризику раку на 77%.

В ідеалі необхідні результати рандомізованих плацебо-контрольованих досліджень, які оцінили б вітамін D окремо. Однак навіть при відсутності таких досліджень, у нас є зростаюча кількість доказів значного потенціалу вітаміну D по запобіганню раку. Я також дуже радий, що визнання вітаміну D зростає, незважаючи на те, що у нього досить обмежений комерційний потенціал.

Джон Бріффа - лікар, що займається приватною практикою в Лондоні і автор публікацій; інтереси - харчування та природна медицина. Адреса його сайту - Drbriffa.com

 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...