• Вчені знайшли чергову причину облисіння

  • Четвер, 27 серпня 2009 року

Володарі шевелюри  можуть її втратити  через звичку… розчісуватися!Такого висновку дійшли вчені Єврейського університету Єрусалиму.

Зокрема, ізраїльський вчений-дерматолог з Єврейського університету Олександр Кірдман встановив, що часте розчісування, особливо в перукарнях, веде до облисіння.
 
Під час експерименту, в якому взяли участь декілька жінок, попросили розчісуватися протягом однакового проміжку часу  один раз, а іншу групу – двічі. Після підрахунку волосся, що стало вичесаним, був зроблений висновок: чим більше чесати волосся, тим більше його  втратиш.
 
Вчений був вельми здивований результатами експерименту – адже до цього вважалося, що часте причісування робить масаж голови, який підвищує кровообіг і знижує випадіння волосся.
 
Проте, на думку експертів,  в самій по собі втраті волосся нічого страшного  немає – більш-менш лисіють всі. Волосся на голові змінюється протягом всього життя, просто ми цього не помічаємо. Насправді, здорове волосся живе 4-5 років, а потім випадає, і на його місці виростає  нове. Картина зміни волосся у людини  дуже схожа на зміну хвої  ялин  і сосен, які виглядають  вічнозеленими.
 
Тим часом про те, чому ж люди лисіють, учені  та лікарі  сперечаються досі. Навіть, здавалося б, визнана зараз гормональна або «андрогенна» теорія облисіння викликає багато питань. Вже тому, що не пояснює вельми локальну дію.

Спроби ж все звалити на таємничий «ген плішивості» фахівців задовольнити не можуть. Хоча те, що облисіння часто носить родинний  і спадковий характер, сумніву не викликає - якщо у діда і батька рослинність на голові не багата, то  й на сина, швидше за все, чекає подібна доля. У певний момент гени інформують коріння волосся, що пора відмирати.
 
Про саму схильність до облисіння відомо теж не так багато. Крім того, відмічено, що сільські жителі схильні до нього набагато менше від городян, а люди інтелігентних професій лисіють частіше. Лисих більше серед людей пікнічної статури  та  начальників (очевидно, через періодичний стрес).
 
Якими тільки методами проти облисіння не боролося людство за час свого існування! Єгиптяни, наприклад, втирали в свої лисіючі голови розтерті в порошок віслюкові зуби з медом, оливкове масло з жиром бегемота. З облисінням боролися розтираннями (цибулинним лушпинням, часником, редькою), масажем і розпарюванням, після чого додавали мазі з лікарськими рослинами (кропивою, лопухом і реп’яхом).

І сьогодні аналогічні поради регулярно з'являються в бульварній пресі. Для пророщування пушку на голові використовуються такі підручні засоби, як рицинова олія, розчинені у воді пігулки аспірину, а то і насиджені голубині яйця. Наслідком подібних дій буває лише розчарування.
 
А зараз на страждаючу облисінням голову обрушується весь арсенал накопичених за століття засобів – так, найбільшої популярності за кордоном в якості засобу від випадіння волосся набрали препарати на основі міноксиділа.
 
Він був розроблений для зниження кров'яного тиску, але виявилось, що він має неочікуваний, але цінний ефект на клітинну структуру і клітинну активність волосяних фолікул.
 
Причина цього ефекту досі не зрозуміла, але міноксиділ, як виявилось, уповільнює або зупиняє втрату волосся і стимулює зростання нормальних, здорових фолікул. Але ефекти, зазвичай, не можуть бути до кінця передбачені  й варіюються від пацієнта до пацієнта.
 
Слід зазначити, що волосся завжди вважалося частково містичною матерією. Так, давно відома "любов" індійців до скальпів, Даліли - до кучерів Самсона, а песимістичне тлумачення снів про облисіння - явища одного порядку. А тим часом до незапланованої втрати волосся схильна майже половина людства.

До втрати повільної  та  неухильної - починаючи з 20 років, а то і раніше, або катастрофічно швидкої - в будь-якому віці  й  буквально на очах. Не зустрічаючи  гідного опору, лисина може перемогти остаточно  та  безповоротно. На пізніх стадіях її «наступу» фолікули (волосяні мішечки) зникають, і безнадійно лисому може допомогти лише перука - медицина тут безвладна.

Але вона ж, лисина, може й просто полякати: «гнізда», що раптово утворилися, так само радикально заростають. Наприклад, жінки, які повернулися з півдня з тимчасовим облисінням через  надлишок  ультрафіолету - справжня знахідка для косметичного салону або центру здоров'я.

 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...