• Увага, жінки - холодне загострення

  • Вівторок, 8 грудня 2009 року

«Одягни це, а то застудиш собі все!» - настійно вимагала мама, викладаючи переді мною ненависне шерстяне тріко. Під «все» малося на увазі те, що не прийнято було називати вголос. «Цистит або запалення сечового міхура, ось що чекає таких легковажних дівчат, які ніяк не порозумнішають», - додавала вона.

Чи можна «підхопити» цистит через переохолодження, які його симптоми і як слід лікувати цю хворобу? Розібратися в цій проблемі спокійно і з наукової точки зору нам допоможе Ганна Сорокіна, кандидат медичних наук, лікар акушер-гінеколог ФГУ НМХЦ ім. М.І.Пирогова.

Відомо, що жінки страждають циститами частіше за чоловіків – це пов'язано з анатомічними особливостями жіночої сечостатевої системи (короткий і широкий сечовипускальний канал, близькість піхви). Практично не існує жінок, в яких протягом життя не виник би цистит.

Викликають цистит бактерії – частіше умовно-патогенні, тобто ті, що присутні в організмі завжди, але в невеликих кількостях (кишкова паличка, стафілокок, стрептокок, уреаплазма, гарднерела тощо). Знаходяться вони в піхві та в кишечнику. За певних умов (переохолодження, застудні захворювання, перевтома, зміна клімату, прийом антибіотиків) і ослаблення імунітету умовно-патогенна флора посилено розмножується, потрапляє в сечові шляхи і призводить до циститу.

Не забувайте про імунітет

Лікування циститів, пов'язаних з ослабленням імунітету як місцевого, так і загального, повинно бути спрямовано на його зміцнення. Антибіотики в такому випадку абсолютно неефективні. Але не слід зловживати також імуномодуляторами, оскільки власні захисні сили від цього страждають.

Імунна система організму на 80% залежить від стану кишкової мікрофлори, яка дуже чутлива до різних зовнішніх чинників (прийом антибіотиків тощо). Таким чином, для зміцнення імунітету організму і профілактики багатьох захворювань, у тому числі й циститів, потрібне відновлення кишкової мікрофлори (превалювання біфідо- і лактобактерій над умовно-патогенною флорою).

Слід звертати увагу на термін придатності препаратів, що містять корисні бактерії, – він не повинен перевищувати 20 днів! Звичайно, не варто забувати і про продукти харчування, що містять молочнокислі бактерії і вживати їх лише після їжі, щоб кисле середовище шлунку не руйнувало корисні бактерії.

Інші причини циститу

Цистит також можуть викликати й інфекції, що передаються статевим шляхом (хламідії, мікоплазми, тріхомонади, гонококи). Виявити їх можна за допомогою аналізу ПЛР (полімеразно-ланцюгова реакція) і саме в цьому випадку лікувати цистит потрібно антибіотиками!

Основні симптоми циститу – часте сечовипускання, що супроводжується болем над лоном, різзю, печінням, інколи з кров`ю.

У жінок після 45 років поряд зі зниженням функції яєчників і недоліком жіночих статевих гормонів (естрогенів) в тій або іншій мірі виникають атрофічні процеси як у піхві, так і в сечових шляхах. На фоні атрофії цистити виникають і загострюються набагато частіше, тому призначенням лише антибактеріальних засобів не обійтися. В цьому випадку для лікування і профілактики циститу необхідне вживання місцевих препаратів, що містять натуральний жіночий статевий гормон у вигляді свічок або крему.

Хронічний цистит – захворювання, викликане дистрофічними змінами в стінці сечового міхура і пониженим імунітетом. З метою профілактики, особливо за наявності чинників ризику, згаданих вище, а також в осінньо-зимовий період, таким пацієнтам можна рекомендувати використання журавлинних і брусничних морсів власного приготування, а також різні фітоуросептики (рослинні препарати). Вони здійснюють бактерицидну дію на сечові шляхи і перешкоджають циститу. І, безумовно, всім жінкам важливо не допускати переохолоджень!

Вікторія Стеценко. Велика Епоха, Україна
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...