Уві сні людина проводить третину свого життя, а розладами сну страждають 30-45 % населення. Але, незважаючи на таку поширеність порушень сну, вони як і раніше залишаються мало вивченими. Та це й зрозуміло, не так легко вивчити процеси, що протікають в глибинах нашого розуму.

У природі відбувається постійна зміна дня і ночі, а в живих істот неспання чергується зі сном. Сон просто необхідний нам. Вже через добу через брак сну людина відчуває зниження активності психічних і фізичних функцій, з'являється апатія або депресія, виникає дратівливість або агресивність. Недосипання переноситься нами набагато важче, ніж недоїдання.

Згідно з міжнародними дослідженнями 95 % людей протягом життя мали проблеми зі сном. А серед всіх патологічних станів, описаних в медицині, розлади сну є, мабуть, найпоширенішими. Чим старіша людина, тим актуальніша для неї ця проблема.

Потреба у сні в різних людей може істотно відрізнятися. Хтось відчуває, що виспався і після 5 годин сну, а комусь не вистачає і 12. Потреба в тривалості сну закладається в підлітковому віці, і з часом, як правило, не змінюється. Проте головним критерієм повноцінності сну є не власне тривалість, а відчуття після нього. Якщо прокинувшись, Ви відчуваєте, що виспалися і бадьорі, і протягом дня Ви повні енергії, значить, сон у Вас хороший. Навіть якщо Ви спали 5-6 годин.

Існує безліч причин, що викликають порушення якості сну. Розлад сну може бути наслідком різних чинників, наприклад, стресу, шуму, перепадів температури, незнайомого або некомфортного оточення і побічних ефектів лікарських препаратів. Безсонню можуть сприяти особливості способу життя і харчування, наприклад, зловживання кофеїном, алкоголем, зміна часових поясів, порушення режиму дня і стресові ситуації, що повторюються.

Серед причин хронічного порушення сну основними є депресія, а також деякі поширені захворювання (гіпертонічна хвороба, сердечна недостатність, артрит, астма тощо).


Як же боротися з розладами сну

На перший погляд може здаватися, що найпростіший спосіб – з'їсти пігулку. Проте навряд чи найкращий. Відомо, що близько 3 % людей у всьому світі постійно і 25 % – 29 % людей періодично приймають різні снодійні засоби. А частота вживання снодійних збільшується з віком.

Проте мало хто знає, що вживання будь-яких снодійних препаратів людьми літнього віку сприяє прогресивному погіршенню когнітивних функцій (пам'яті та кмітливості). Запам'ятайте, що інформацію про те, які препарати є найбільш ефективними і мають меншу кількість побічних ефектів, має лише лікар. Не варто займатися самолікуванням. Будь-які лікарські препарати, що впливають на функціональну активність головного мозку і нервової системи, повинні прийматися з обережністю. Зокрема, снодійні препарати, як правило, не призначаються більше двох тижнів.

Починати лікування краще з пошуку причин, які безпосередньо сприяють розвитку безсоння. Усунення причини – найбільш ефективний метод. Окрім цього існують інші не медикаментозні методи: фізіотерапевтичні (цілющі ванни, використання слабких електромагнітних імпульсів), гомеопатія, цілющі трави та акупунктура.

Є ще деякі методи, якими Ви можете скористатися самостійно:

  • Намагайтеся засинати і прокидатися регулярно в один час. Не слід «досипляти» вдень.
  • Не використовуйте ліжко для читання, споживання їжі або перегляду телевізора.
  • Уникайте емоційного збудження увечері (азартних ігор або перегляду хвилюючих передач).
  • Легке насичення сприяє сонливості. Проте утримайтеся від чаю, кави і шоколаду.
  • Тепла ванна і стакан теплого молока перед сном нерідко сприяють хорошому засипанню.
  • Не вживайте алкогольні напої. Хоча може здатися, що він сприяє засипанню, проте у міру його розпаду в організмі, структура сну стає фрагментованою. В результаті Ви не виспитеся.
  • Перед сном зробіть релаксаційну гімнастику. Повільно розслабте м'язи, починаючи з ніг, аж до мускулатури обличчя.
  • Якщо протягом півгодини не заснули - вставайте. Займіться чимось, що не вимагає напруги та уваги. І при виникненні сонливості знову лягайте в ліжко.Спокійного сну і привіт Морфею!

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...