• Ожиріння є «соціально заразливим»

  • Понеділок, 27 квітня 2009 року
Якщо ваші друзі та родичі почали набирати вагу, то шанси, що це трапиться з вами, зростають, — пишуть учені у новому шокуючому дослідженні, де робиться припущення, що ожиріння є «соціально заразливим» і легко розповсюджується від одної людини до іншої.

Навіть якщо ваші любі живуть далеко від вас, це також справджується. Соціальні зв'язки мають велике значення, навіть більше, ніж гени. «Ми були приголомшені, виявивши, що друзі, які віддалені на сотні миль один від одного, так само впливають на стан ваги, як і ті, що є сусідами», — наводить АР слова співавтора дослідження Джеймса Фаулера з Каліфорнійського університету у Сан-Дієго.

Виявлено, що шанси людини на ожиріння зростають до 57 %, якщо збільшив вагу його друг, на 40 %, якщо родич, і на 37 %, якщо дружина. За тісніших стосунків ризик майже потроюється.

Учені вважають, що проблема не лише у схожості харчування та способу життя людей, що постійно спілкуються. Можливо, наявність родичів чи друзів, що стали гладкими, змінює саму ідею того, якою є прийнятна вага.

За словами вчених, люди, незважаючи на ці відкриття, не повинні поривати стосунки. «Є тонни наукових матеріалів, які показують: чим більше друзів, тим ви здоровіші, — каже Фаулер. — Тож останнє, що ви захочете зробити — це позбавитися будь-якого з ваших друзів».

Матеріали дослідження, яке профінансував Національний інститут з проблем старіння (National Institute on Aging), опубліковані у номері New England Journal of Medicine за 26 липня.

Учені проаналізували медичні картки людей у проекті з вивчення серця «Framingham Heart Study», де записані дані про здоров'я жителів передмістя Бостона Фрамінгхем за більш ніж півстоліття.

Вони перевірили картки родичів і друзів, використовуючи контактну інформацію, яка записувалася зі слів учасників проекту протягом 32-літнього періоду. Всього у проекті брало участь 12 067 чоловік — усі жителі Фрамінгхема.

Узявши до уваги природний приріст ваги та інші чинники, вчені дійшли висновку, що найбільший вплив відбувався між друзями, а не між тими, хто мав подібні гени або проживав разом. Географічне походження або переривання куріння ніяк не впливали на ризик ожиріння.

У середньому, за підрахунками вчених, коли одна людина набирала 17 фунтів, то її другові діставалося зайвих 5 фунтів. Великий вплив має стать: під час дружніх стосунків між особами однієї статі ризик ожиріння збільшувався на 71 відсоток. Між братами ризик зростав на 44 %, а між сестрами на 67 %.

Ожиріння є глобальною проблемою. У світі живе близько 1,5 мільярда дорослих з надмірною вагою, і 400 мільйонів з них страждають від ожиріння. Дві третини американців страждають або від надмірної ваги, або від ожиріння.

Поки що велика частина досліджень фокусується на посиленому пошуку генів ожиріння, що беруть участь у процесах спалювання калорій та проявлення апетиту. Лікування полягає в основному у зниженні ваги пацієнта шляхом покращення харчування та застосування фітнесу.

Дані, що стали відомими тепер, можуть відкрити нові шляхи до лікування цієї всесвітньої епідемії. Вчені заявляють, що групове лікування страждаючих на ожиріння осіб може виявитися кориснішим, ніж лікування їх окремо. «Оскільки люди взаємопов'язані, їхнє здоров'я також взаємопов'язане», — стверджує автор дослідження доктор Ніколас Хрістакіс, соціолог з Гарварду.
Підписатися:

Коментарі