• Китайська медицина відносно сезонних змін

  • Вівторок, 27 жовтня 2009 року
Літо пройшло, і на дворі золота осінь. Сонце залишає все менше світла і тепла, що приводить до загального в'янення. В цей час вітер і осіння прохолода все більше входять у свої права. З точки зору традиційної китайської медицини, з настанням осені  Інь починає заміщати Ян. І це позначається на нашому самопочутті.

Як написано в «Даодецзіні»: «Людина підкоряється Землі, Земля підкоряється Небу, Небо підкоряється Дао, а Дао  підкоряється природності». Ідея про те, що циклічні зміни у Всесвіті діють на всі живі істоти, які знаходяться в її межах, проходять червоною ниткою через усе східне світобачення. Згідно китайській традиційній медицині, людина є частинкою Всесвіту. Зміни траєкторії рухів Небесних світил по відношенню до Землі, приводять до зміни пір року, а це, у свою чергу, впливає і на людину.

У східній медицині існує поняття про Ці. Ці - це всюдисуща матерія, біоенергетична субстанція. Знаходячись скрізь у Всесвіті, вона також циркулює і в організмі людини. Вона має полярність. Те, з чого складається все живе, як вважається, належить до Інь (пасивному, темному, жіночому початку природи), а процес функціонування різних життєвих систем організму – до Ян (активному, світлому, чоловічому початку).

Стосовно погодних умов, Ян - це денний початок, пов'язаний з сонцем, жарою, сухістю. Інь - це нічна енергія, пов'язана з місяцем, холодом, вологістю. Таким чином, літо - час переважання ян, а зима - час відносного збільшення Інь. Ян зароджується під час зимового сонцестояння (21 грудня) і досягає максимуму при літньому сонцестоянні (21 червня), а Інь в цей час убуває. Потім Ян убуває до зимового сонцестояння, тоді як Інь йде до максимуму.

Такі зміни із змінами пір року позначаються на розподілі енергії всередині організму людини. Ян в організмі збільшується влітку, Інь - взимку. Причому існує певний цикл розподілу енергії по конкретних органах. Енергія то зміцнюється (прибуває), то слабшає (убуває) в тій або іншій частині тіла. Для кожного органу є своя погана пора року. В основному в цей час і відбувається виникнення або загострення захворювань, так або інакше пов'язаних з цим органом.

Так, навесні активізується жовчний міхур і печінка. Селезінка і підшлункова залоза - в травні. Влітку - канали серця, тонкого кишечника. Осень - це пора активності каналу легенів і товстого кишечника, а зима - сечового міхура і нирок. Психіка найлегше уражається в листопаді. При цьому підвищення функції одних органів у даному сезоні відповідає пониженню інших. Протягом року краще всього лікувати захворювання, що протікають в органах з симптомами гіпофункції (зниження діяльності). І навпаки, активізація нормально або надлишково працюючих органів в цей період не бажана.

Існує ще декілька природних чинників, що  впливають на нас. Це - вітер, холод, жара, волога і сухість. Ці чинники визначають зовнішні умови. З іншого боку, надмірні емоційні стани людини (крайнощі, пристрасті), також впливають на здоров'я. Їх називають «сім'ю емоціями»: радість, гнів, тривога, туга, печаль, страх і здивування. Взаємодія зовнішніх чинників з внутрішніми процесами  визначає стан здоров'я людини. Така уява лежить в основі розуміння китайською медициною механізмів виникнення і процесів протікання хвороб.

Відомий тайваньський лікар Ху Найвень в одному з минулих інтерв'ю «The Epoch Times» роз'яснював принципи східної медицини. Тоді кореспондент газети запитав пана Ху: «Чому люди часто застуджуються в період зміни сезонів?». Лікар відповів на питання: «Це так. Більшість застуджується саме в цей час року. Деякі можуть пережити холодну зиму без всякої простуди, але при настанні весни захворюють. Згідно традиційній китайській медицині, це через те, що люди не звертають увагу на адаптацію до нового сезону. Весна - це час, коли все прокидається, дає сходи, зростає і розцвітає. Літо - це час зростання. Осень - час збирання врожаю, а зима - час відпочинку. Зима - це пора року, коли слід уникати важкої роботи, по можливості уникати стресів, берегти себе від простуди і спати стільки, скільки буде потрібно. Прагнучи пристосувати свою поведінку відповідно до схеми пір року, людина може укріпити імунну систему, а тому отримувати задоволення від хорошого стану здоров'я підчас зміни сезонів».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...