• Хвороби серця та калій

  • П'ятниця, 10 вересня 2010 року
Існує пряма залежність між симптомами серцевих хвороб і вмістом калію в організмі. Калій - один з головних клітинних мінералів, що беруть участь у м'язовому скороченні. А який м'яз у нас скорочується більше за інших? Правильно - міокард!

У зв'язку з цим недолік калію найбільш явно проявляється в порушеннях роботи серцево-судинної системи. Хоча можуть виникнути і загальні прояви нестачі калію (гіпокаліємії): втома, втрата апетиту та концентрації, поколювання в кінцівках, апатія та запори.

Межі нормальної концентрації калію в крові - від 3,7 до 5,1 ммоль/л. Зниження рівня калію менше 3,7 ммоль/л виникає в тих випадках, коли надходження мінералу в організм стає нижче його щоденної потреби або втрати. Щоденна потреба приблизно дорівнює 2,7г. Якщо знати функції, що виконує калій, то можна розібратися і в симптомах його недостатності.

Що робить калій?

В основному калій знаходиться всередині клітини. Він є важливим учасником процесів водно-електролітного обміну і відповідає за сталість об'єму рідини. Він підсилює виведення рідини та натрію з води і тим самим усуває набряки та нормалізує артеріальний тиск. Гіпотензивний ефект калію посилюється його здатністю нормолизувати судинний тонус.

Саме це й було доведено в дослідженні DASH, в якому взяло участь близько 500 пацієнтів. Було підтверджено, що збільшення надходження мінералу з їжею сприяло достовірному зниженню артеріального тиску в пацієнтів.

Крім цього, вміст калію всередині та поза клітиною є чинником, що зумовлює збудливість нервових і м'язових клітин. Таким чином, калій бере участь в утворенні електричних потенціалів в м'язовій тканині та проведення електричних сигналів. Тому порушення концентрації калію може проявитися появою неправильного ритму серця (аритмії) або нейропатії.

Важливо також відзначити, що проникненню калію в клітину сприяють іони магнію. Магній є важливим чинником, що сприяє засвоєнню калію і підтримання його оптимальної внутрішньоклітинної концентрації. Одночасний дефіцит обох іонів проявляється гіпокаліємією, що важко піддається лікуванню. На цьому заснована дія відомих препаратів панангіну та аспаркаму, що містять одночасно іони калію та магнію.

Продукти, багаті на калій

Найпростіший спосіб поповнити запаси калію в організмі - збільшити його надходження з продуктами харчування. У тих випадках, коли пацієнт не вживає сечогінних препаратів, цього виявляється цілком достатньо.

Найбільше калію містить персикова курага (2043 мг калію на 100 г продукту), абрикосова курага (1717 мг), урюк (1781 мг), вишня сушена (1280 мг), чорнослив (864 мг) і сушені груші (872 мг).

Великий його вміст також відзначається у бобових, горіхах, шпинаті, капусті, буряку, винограді та хлібі. Щоденна потреба в калії в основному задовольняється за рахунок картоплі, оскільки вміст у ньому елемента дорівнює 568 мг на 100 г продукту.

Горіхи, бобові культури, злакові, а також морепродукти (краби, устриці та шпинат) мають високий вміст мінералу магнію, яким можна підсилити ефекти калію.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...