• Хто більш небезпечні для людини - корови або кажани?

  • Середа, 11 серпня 2010 року
«Я впевнений, що хтось літає у моїй кімнаті!», - Одного разу вночі багато років тому поскаржився я своїм батькам. Але коли в спальні запалили світло, ні мої батьки, ні я не змогли знайти жодного літаючого чудовиська. Вони сказали, що мені це приснилося, і пішли спати.

Через два дні, моя мати включила лампу у вітальні і побачила кажана. Я мав рацію! Але тепер стояло завдання - зловити кажана і це було нелегким.

Скільком же людям «пощастило» ночувати в одній кімнаті з кажаном?

Лікарі Бріна Варшавська та Шаліні Десаї в журналі Канадської медичної асоціації повідомляють, що такі зустрічі відбуваються приблизно у з 10 з 10000 людей щорічно. Таким чином, я виявився одним з обраних! Але якщо кажан обрав вашу кімнату, то наскільки це небезпечно?

Починаючи з 1995 року, медики Канади і США рекомендують застосовувати вакцину від сказу, якщо кажан знаходився в одній кімнаті зі сплячою людиною.

Зі мною це сталося задовго до 1995 року, і я не отримував ніякого лікування. Виходить, що мені просто пощастило, що я не підхопив сказ?

На щастя, тепер вже виявлено, що сказ виникає вкрай рідко, якщо не було реального контакту з кажаном. Насправді, в Канаді підрахували, що сон в одній кімнаті з цією істотою приводить до одного випадка зараження сказом в кожні 1984! А в такому разі чи треба обстежити 2,6 мільйона людей, щоб попередити один випадок сказу.

Але є деякі особливості. Якщо кажан сідав на обличчя або поранив вас, то рекомендується профілактичне лікування.

Мене здивувало те, що ризик від ночівлі в кімнаті з кажаном дуже низький, оскільки я вважав інакше. Насправді, якщо хто-небудь дав би мені вибір переночувати з кажаном або коровою, то вистачило б тільки однієї секунди для вибору на користь корови.

Але, ймовірно, що в мене все-таки немає великого досвіду для оцінки ризику, якому ми піддаємося при контакті з домашніми тваринами. У мене ніколи не виникало зайвих думок, коли я йшов через пасовище з коровами. І я не відчував занепокоєння, коли ніжно їх погладжував. Але я знову виявився не прав.

Центри з контролю і профілактики захворювань повідомляють, що в Сполучених Штатах корови вбивають 20 людей кожен рік. Як це відбувається?

У деяких випадках корови нападали на людей, збивали з ніг, розбивали копитами голову або заколювали рогами. При згадуванні слова «заколоти», ми в основному згадуємо тих «божевільних», які випробовують свою долю, бігаючи з биками під час фестивалю в Памплоні, Іспанії. Але ми забуваємо, про те, що це може торкнутися кожного, адже у корів є роги!

Інша стаття в щотижневому звіті про захворюваність та смертність заявляє, що більшість випадків смерті від корів відбулася в штаті Айова, Канзас, Міссурі та Небраска. Травми голови і грудної клітини є найбільш поширеною причиною смерті.

 Англійський поліцейський вигулював свою собаку, коли раптом зустрів стадо корів, що тікало у паніці. «Одна корова вдарила мене в спину, і всюди навколо мене були копита», - сказав він. Результатом цієї зустрічі стало чотири зламаних ребра і проколоті легені.

Чи є уроки, які слід узяти з цих смертей? Ще б пак. Будьте насторожі, коли йдете через пасовище.

Якщо ви йдете через стадо корів, розумніше дотримуватися дистанції. А також пам'ятати про те, що корови, як і інші тварини, люто захищають своє потомство.

Факти свідчать на користь того, що кажани є більш безпечними, ніж корови. Але, я, незважаючи на вищевикладені факти, як і раніше вважаю за краще ночувати поблизу корів, ніж у кімнаті з кажаном, із затичкою в носі.
 
Лікар Гіффорд-Джонс є медичним журналістом і займається приватною медичною практикою в Торонто. (Його сайт http://mydoctor.ca/user/index.asp?id=3520)

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...