• Хропіння - явище небезпечне

  • Вівторок, 13 липня 2010 року

Хропіння - це сигнал тривоги, що подає організм при існуванні проблем зі здоров'ям, перш за все, з носоглоткою, серцем, легенями, обміном речовин.

За даними статистики, у віці старше 40 років регулярно хропуть уві сні кожен п'ятий чоловік і кожна десята жінка. Виникнення хропіння пов'язано зі зниженням під час сну тонусу м'яких тканин верхніх дихальних шляхів, м'якого піднебіння та язичка. Коли спляча людина робить вдих, тканина носоглотки, що є при цьому  розслабленою, починає вібрувати і при цьому подавати голосні звуки.

 

На думку лікарів, існує дуже серйозна проблема - це раптове припинення хропіння під час сну, так зване обструктивне сонне апное або короткочасна зупинка дихання. Воно виникає внаслідок звуження дихальних шляхів на висоті хропіння, що призводить до порушення надходження повітря в нижні дихальні шляхи. У результаті виникає коротка зупинка дихання, при цьому в крові знижується вміст кисню. У відповідь на це мозок подає сигнал, сплячий прокидається, і його дихання відновлюється. Однак після того як людина засинає, все повторюється знову.

Таким чином, повноцінний здоровий сон стає неможливим, організм відчуває різкий недолік в кисні, порушується діяльність всіх систем і органів, особливо серця. Ці паузи можуть бути довгими і часто повторюватися. Притому ще існує небезпека виникнення уві сні інфаркту або інсульту, внаслідок різкого підвищення артеріального тиску під час апное. Найчастіше обструктивні апное виникають у людей з надмірною масою тіла, коли вони сплять на спині. Раптове припинення хропіння уві сні має насторожити й стати приводом для звернення до лікаря. При постійному сильному хропінні необхідне ретельне обстеження порожнин носа та рота, м'якого піднебіння, глотки й особливостей будови шиї.

Фактори ризику виникнення хропіння:

- Найчастіше фактор ризику - це зайва вага. Чим більше у людини вага, тим швидше у неї «слабшають» з віком тканини дихальних шляхів, а жирові відкладення на шиї роблять глотку вузькою. Проте і само хропіння, і зупинки дихання уві сні можуть призвести до того, що людина почне набирати вагу. Пов'язано це з тим, що порушується вироблення соматотропного гормону, одна з функцій якого - розщеплення жиру в організмі. Таким чином, виникає замкнуте коло - з одного боку, ожиріння веде до хропіння і сонного апное, з іншого - хропіння, сонне апное ведуть до ожиріння. Ця одна з причин, за якої схуднути людині буває дуже важко, оскільки це порочне коло «ожиріння-хропіння» не розривається.

- Не менш значимий фактор - це паління та алкоголь. Вони провокують запалення і набряк глотки, розслаблюють м'яке піднебіння, м'язи глотки стають в'ялими. Щоб не провокувати хропіння, перед самим сном краще утриматися від сигарети або чарки. А ще краще повністю відмовитися від цих шкідливих звичок, навчитися розслаблятися більш здоровими способами.

- Викликають обструкцію верхніх дихальних шляхів і тим самим сприяють появі хропіння деякі захворювання центральної нервової системи, пухлини, хронічний та алергічний риніти, збільшення піднебінних мигдаликів, викривлення носової перегородки.

 

- Сухе повітря в квартирі, прийом снодійних і антигістамінних препаратів, що викликають підвищену сухість слизової  горла, також порушують дихання.

- Положення голови під час сну, що приводить до перегинів шиї, провокує та посилює хропіння.

Як собі допомогти?

- Перш за все, зрозуміти, що хропіння - це сигнал тривоги. А зрозумівши, за можливістю, усунути всі фактори, що провокують хропіння. Якщо ваші близькі помічають наявність у вас сонного апное, то необхідно звернутися до лікаря. Дуже часто нескладне хірургічне втручання дозволить вам забути про хропіння.

Якщо операція (лазерна або з використанням звичайного скальпелю) не допомагає, а таке буває у 20-30% випадках, то можна використовувати спеціальні апарати. Таке лікування називається SIPAP-терапія.

Суть у тому, що на обличчя надівається маска, через яку подається повітря підвищеного тиску. Це дозволяє розширити просвіт глотки, завдяки чому повітря проходить через неї вільно. Недоліки цього методу: по-перше, потрібно постійно спати з маскою, по-друге, підвищений тиск може створювати дискомфорт.

- Для тих, хто хоче тимчасово полегшити свій стан, можна дати просту пораду - не спати на спині. У США навіть запатентований спосіб лікування хропіння, який полягає в тому, що пацієнтові прив'язують до спини тенісну кульку, і він постійно уві сні змушений перевертатися на бік.

- Інший спосіб - спати в напівсидячому положенні.

- Інші пристосування - для висунення щелепи, або так звана прищіпка, - ще менш ефективні.

 

І ще один важливий момент: піклуючись про власне здоров'я та намагаючись справитися з хропінням, ви позбавите своїх близьких від нічних стресів, і ваше життя стане набагато гармонійніше. Подумайте про тих, хто живе поруч з вами!

Наталія Моїсеєва. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...