• Феномен кавказького довголіття

  • Понеділок, 17 серпня 2009 року

Взагалі довгожителі живуть в найрізноманітніших країнах і частинах світу, але є на Землі місця, де, як говорять вчені, "підвищена концентрація людей - довгожителів". Один з таких всесвітньо відомих районів - це Кавказ.

На Кавказі мешкає 42% всіх жителів планети, чий вік сягнув ста і більше років, і кавказький регіон вивчений у даний час  якнайповніше. Давайте спробуємо визначитися в причинах довголіття мешканців Кавказу.

Гени

Напевно, невипадково велика кількість довгожителів відмічається в якихось певних районах. Проте, особливого "гена довголіття" поки що не виявлено, але вчені вважають, що існують особливі гени життєстійкості, які допомагають організму зберігати силу і здоров'я. До того ж встановлено, що довгожителі, які мають довголітніх батьків, набагато здоровіші, ніж ті, хто став довгожителем першим у своєму роду.

Все-таки деяка природжена схильність до довгожительства, на думку вчених, все ж існує - єдиний генетичний чинник, який, можливо, має зв'язок з середньою тривалістю життя, - це довжина тіломірів, кінцевих ділянок хромосоми, які коротшають при кожному збільшенні числа клітин.

Харчування
Їжа кавказців - низькокалорійна. Високий вміст у ній своєрідних кисломолочних продуктів забезпечує схожість мікрофлори кишківника довгожителів і здорових дітей.

Слід зазначити і високий вміст в раціоні харчування рослинних продуктів, а, отже, і клітковини. Споживання гострих приправ з червоного перцю, що містить капсаїцин, який сприяє нормалізації ліпідного обміну, зниженню АД, згортанню крові, бере участь в терморегуляції. В їжі довгожителів - значний вміст поліненасичених жирних кислот і найбільш біологічно корисної лінолевої кислоти (за рахунок високого вжитку кукурудзяного і соняшникового масел). Їжа довгожителів містить мало холестерину, всі вітаміни мають високі концентрації, їжа  збагачена природними антиоксидантами.

Вивчаючи особливості харчування гірських народів, вчені погоджуються з думкою, що набагато важливіше те, що кавказькі довгожителі їдять саме ті продукти, які їли їх предки. Саме до цих продуктів адаптувався  їх організм за багато століть, а інколи і тисячоліть.

Повітря

Чисте розріджене повітря високогір'я, ймовірно, сприяє довголіттю. Вже в наші дні, проводячи порівняльне дослідження здоров'я довгожителів Абхазії  та  України, геронтологи виявили, що в літніх людей і людей похилого віку Абхазії значно краще працює дихальна система і набагато рідше зустрічаються легеневі захворювання.

У горах і морі існують тимчасові місцеві іонізатори – такі як грози, пилові та  снігові бурі, водоспади, гірські річки, прибій. В результаті всіх цих процесів у довкіллі встановлюється та або інша концентрація аероіонів. Мабуть, висока насиченість гірського повітря легкими негативними іонами безпосередньо пов'язана з інтенсивним оздоровленням і формуванням джерел здорового довголіття.

Наприклад, в горах Абхазії кількість негативних аероіонів збереглася близько 20000 в 1 см куб. повітря. Для порівняння, в морському повітрі - 2000, в зеленому ж масиві середньої смуги Росії - 200-1000, а у виробничих приміщеннях всього 10-20.

Культура

Очевидно, що в гірських районах люди тривалий час живуть традиціями предків, не міняючи своїх звичок. Століттями гори охороняли їх від рабства, війн, епідемій і соціальних потрясінь.

У культурі горців існує безліч вироблених століттями форм поведінки, що сприяють подоланню дії стресогенних чинників. Кавказькі народи звертають увагу на моральну і матеріальну підтримку, взаємодопомогу рідних і сусідів у ситуаціях життєво важливих змін — весіль або похоронів.

Також має певне значення збереження за старими людьми соціальної ролі в сім'ї, сільській громаді, психологічний комфорт людей похилого віку. Люди такого віку користуються на Кавказі пошаною. Старих людей запрошують на родинні свята, де їм відводять почесне місце. Їх не ображають і не забувають, забезпечують кращі побутові умови, харчування, догляд.

Дух

У мешканців Кавказу майже повністю відсутні відчуття невпевненості та тривоги, пов'язані з очікуванням небажаних змін у соціальному статусі літньої людини разом зі збільшенням її віку. Довгожителі Кавказу доброзичливі, охоче йдуть на контакт, у них немає властивої людям похилого віку звертання до далекого минулого.

Кажучи про стан вольової сфери у довгожителів, необхідно підкреслити їх низький рівень претензій. Практично всі довгожителі впродовж життя віддавали перевагу спокою, мирному вирішенню конфліктів.

Крім того, всі вчені-геронтологи сходяться на тому, що найважливіше для довгого життя – оптимізм, здатність радіти життю. Звичайно, поставити рекорд довголіття нам навряд чи під силу, ми живемо в умовах техногенної та екологічної агресії, а це помітно скорочує наші біологічні ресурси. Вектор сучасної технічної цивілізації спрямований принципово проти біологічної суті живого організму людини. Плюс до цього, майже всі рекламні заклики і спокуси, що несуть нам «радість життя», як правило, не поповнюють скарбничку нашого здоров'я, а швидше навпаки.

Таким чином, можна сказати, що секрет «кавказького довголіття» визначається комплексом причин: наявністю гірського повітря, здорового харчування, особливостями життєвого устрою горців і, напевно, в першу чергу, їх душевними якостями.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...