• Дослідження ставлять духовність у центр уваги медиків

  • Субота, 16 грудня 2006 року

До недавнього часу сучасній охороні здоров'я не вдавалося повністю встановити, який взаємозв'язок існує між духовністю і здоров'ям. Проте на зорі людської історії духовність складала основу суспільства і домінувала в культурі, медицині та управлінні суспільством. У міру зміни суспільства в усьому світі також відбувалися зміни що показують, як впливала духовність на сучасні прагнення людини. У кожній культурі існує своє коріння духовності, і духовність кожної культури по-різному впливає на сьогоднішній світ. Провідні дослідження в області впливу духовності на здоров'я людини здійснюються в Медичному Центрі Університету Дюка (Duke University Medical Center) під керівництвом д-ра Гарольда Р. Кеніга.

Д-р Кеніг, всесвітньовідомий дослідник в області медицини, що сам є кваліфікованим медбратом, терапевтом і професором психіатрії та медицини Медичного Центру Університету Дюка. Він також засновник і співдиректор Центру духовності, релігієзнавства і здоров'я при університеті Дюка. Зі своїми доповідями він виступає на конференціях і семінарах, що проводяться в США. Його дослідження направлені на те, щоб виявити, як духовність впливає на літніх людей та інвалідів. Він написав багато книг з цього питання, а також взяв участь в декількох телевізійних і радіопрограмах. У книзі "Оздоровчий зв'язок" надзвичайно серйозно, але з гумором, він описує своє життя і духовність, пов'язуючи їх із своїми дослідженнями.

Дослідження д-ра Кеніга торкаются різних проблем із здоров'ям, від раку молочної залози до незначних нездужань. Він чудово знає, що таке бути інвалідом, оскільки частину свого життя провів у інвалідному візку. Коли Кеніг став християнином, він зрозумів, що віра здійснила глибокий вплив на його здатність примиритися з інвалідністю. Його дослідження дуже докладні і можуть досягти надзвичайно точних результатів. Наприклад, для дослідження раку молочної залози він вибрав афроамериканок.

"Звичайно, дослідження неможливо довести до кінця, але ми вибрали чорношкірих жінок через те, що церква, і особливе їх спілкування в церкві, відіграють істотну роль в їх житті. Це настільки важлива частина в системі вірування і соціальних зв'язків афроамериканок, що ми вирішили вивчити цю групу, щоб зрозуміти, як впливає релігія при захворюванні раком молочної залози, - заявив д-р Кеніг в інтерв'ю для газети "Велика Епоха". - Всі основні світові релігії сприяють розвитку таких чеснот як прощення, подяка, доброта і любов, і якщо людина проявляє їх в житті, це може поліпшити її здоров'я".

Проведені дослідження показали, що стреси змінюють імунну систему і здатність людини чинити опір хворобам, породжують серцево-судинні захворювання, сприяють відхиленням в роботі травного тракту, порушенню метаболізму і так далі. Д-р Кеніг виявив, що духовність направляє людину, дає усвідомлення взаємозв'язків, підтримку і розвиває пошану до себе, що формує могутній механізм, який допомагає пережити стрес, що у свою чергу різним чином здійснює позитивний вплив на здоров'я. Дослідження показали, що духовність пом'якшує стрес, сприяє розвитку відчуття спокою за рахунок прояву чеснот, психологічно змінює людину. Це веде до зміцнення імунної системи. Також є вірогідність, що люди стануть оптимістичнішими, довше житимуть і стануть здоровішими.

Унікальність цих досліджень полягає в тому, що для їх проведення була використана комбінація різних особистостей і те, як кожна особа використовує духовність, щоб справитися з депресією і стресом. Д-р Кеніг використовував свій досвід [із впливу духовності на здоров'я людини], накопичений при роботі з людьми літнього віку і з тими, хто відчуває депресію, щоб узагальнити дослідження, що стосуються ролі відчаю, який відчувають люди при різних захворюваннях. Результати вражаючі! Були визначені різні групи осіб і захисних механізмів та зроблені чіткі висновки по роботі кожного механізму. Це створило багатообіцяючі прогнози для подальших досліджень, що вестимуть до вивчення різних форм лікування, які можуть бути, врешті решт, корисними в сучасній охороні здоров'я при дотриманні медичної і жіночої етики, сконцентрованих на оздоровчих аспектах співчуття. Це забезпечує позитивний утилітарний підхід до охорони здоров'я.

Дослідження головним чином проводилися в середовищі християн, оскільки 85 % духовно віруючих людей в США - християни. Д-р Кеніг проводив свої досліди на півдні країни, де велику частину населення складають християни і де він сам живе. Кеніг хоче заснувати фонд для досліджень в сфері духовності і здоров'я на основі християнства до того, як він продовжить досліди в середовищі інших світових релігій. Він вважає, що перед вивченням впливу на здоров'я різних релігійних шкіл, необхідно мати початкову базу знань, яку можуть використовувати інші вчені в проведенні власних досліджень на основі їх традицій.

У жовтні минулого року Департамент страхування Канади випустив звіт під назвою "Покінчити з невидимими епідеміями в Канаді: стратегія для запобігання травмам" в якому йдеться про те, що травматизм - основна причина інвалідності і смертності канадців у віці від 1 року до 44 років. Інвалідність часто призводить до депресії, яка породжує сильні стреси у самих інвалідів і у людей, що оточують їх. У звіті рекомендується підсилити їх підтримку з боку місцевої влади і збільшити ресурси, що виділяються на такі потреби федеральним урядом. Крім того, рекомендується організувати групу з дослідження отримання травм і використовувати на практиці результати її роботи [для запобігання травматизму]. Д-р Кеніг невпинно проводить велику роботу для посилення підтримки інвалідів шляхом висвітлення їхніх проблем, сподіваючись, що це підсилить підтримку уряду.

Він заявляє: "Мені здається, лікарі сприйнятливіші в цьому питанні. Вважаю, що в наш час медичні навчальні заклади навчають лікарів бути сприйнятливішими. Я вважаю, багато терапевтів бачать, яку користь отримують їх пацієнти від своєї віри. Особливо, коли вийшли результати досліджень в цій галузі, терапевти почали запитувати пацієнтів про те, яку роль в їх житті відіграє духовність, і ми ще більше зміцнилися в своєму усвідомленні її важливості. Мені здається, що в майбутньому ми все більше переконуватимемося в цьому".

Кеніг говорить, що багато вчених також наводять наукові докази того, що духовність відіграє позитивну роль в підтримці гарного здоров'я, і тому уряди все більшої кількості країн розуміють це. Хоча уряд США врізує фінансування наукових досліджень, д-р Кеніг сподівається, що саме в цій галузі проводитиметься більше досліджень і буде надана підтримка. Він вважає, що в майбутньому ця галузь стане пріоритетнішою, ніж раніше. Кеніга понад усе хвилює, чи зможуть учені, зацікавлені роботою в цій галузі, в майбутньому здобути освіту, що дозволяє їм проводити дослідження, видавати роботи, які отримають підтримку, і публікувати результати в періодичних медичних виданнях. Д-р Кеніг створює цілу мережу вчених для просування досліджень в цій області. Він говорить, що як тільки з'явиться достатньо доказів, отриманих шляхом медичних наукових дослідів, терапевти відкрито говоритимуть про духовність в клінічній практиці і проявлять бажання підтримувати своїх пацієнтів в їх духовній вірі.

Д-р Кеніг стверджує, що його робота отримала визнання в багатьох країнах світу, де існували режими, що здійснювали репресії, таких як Угорщина і Україна. До цих досліджень виявили цікавість в Індії, Тайвані та в деяких ісламських державах. На сайті www.thenewmedicine.org опубліковані думки деяких професорів і викладачів, які підтримують дослідження д-ра Кеніга і вважають, що їх необхідно інтегрувати в систему охорони здоров'я.

"Цікаво спостерігати, як учені в усьому світі, які, можливо, раніше не виявляли цікавості до цієї роботи, тепер занурюються в неї, - сказав д-р Кеніг. - Сьогодні необхідно організовувати міжнародні конференції, де зможуть збиратися разом вчені і клінічні лікарі для підвищення свого розуміння і зміцнення зв'язків у цій сфері".

З інтерв'ю д-ра Гарольда Г. Кеніга репортерові "Великої Епохи" Чармейн Мілотт.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...