• Дієти чи здорове харчування?

  • Середа, 28 квітня 2010 року

Існують тисячі дієт. Проте невеликий  відсоток людей, які протягом  тривалого періоду часу  дійсно в змозі їх дотримуватись і виконувати правила, передбачені ними.

Багато людей, які сидять на дієті, розслаблюються або у них піднімається рівень холестерину, бо вони намагаються дотримуватися іншої дієти, оскільки перша здалася дуже важкою. Особливо якщо вони вже харчуються відносно здоровою їжею (свіжими продуктами або їжею домашнього приготування, а не фаст-фудом).

А якщо ми всі відмовимося від дієти і повернемося до «нормального» способу харчування? Чи буде нам зрозуміло, що є нормою для нас, людей, які  хронічно сидять на дієті? А якщо наша «норма» - це відчуття ситості після їжі або «ненажерливість». А  якщо наша норма - це ретельно приготовані продукти, незважаючи на те, що порівняно з багатими традиціями харчування, які встановлювалися тисячоліттями, або в останні сотні років, ці звички виглядають абсолютно ненормальними?

Якщо це так, потрібно змінитися і встановити нові норми. Єдина проблема в тому, що ці зміни важкі. Перебуваючи в бездіяльності, хто дійсно захоче докласти зусилля до змін?

Я пропоную повстати проти сидіння на дієті. Забудьте про підрахунок калорій або грамів жиру і вуглеводів. Забудьте про зважування і вимірювання. Перестаньте купувати «полегшений хліб», злаки з низьким вмістом вуглеводів і білкові порошки. А окрім протесту проти знищення культури харчування (я сприймаю це так), я пропоную традиційний спосіб.

Давайте пригадаємо, що означає прекрасний обід. Що це означає - смакувати їжу і не відчувати себе винним. Що це означає - зробити свідомий вибір на користь їжі, яка одночасно задовольнятиме наш смак і добре живитиме наш організм. Ми зробили великі успіхи у вивченні поживних речовин, але при цьому, здається, забули, як правильно піклуватися про себе.

Роблячи цей крок, давайте зробимо свідомий вибір. Ми хочемо говорити, рухатися, дихати. Інколи ми можемо хотіти їсти або не хотіти. Коли нас примушують їсти те, що ми не повинні їсти, тоді, хто робить вибір? Це імпульс, бажання, прихильність, тяга, але очевидно - не ми самі. Давайте вибирати, що нам їсти - шматочок шоколаду чи суницю.

Очевидно, якщо ми їмо кожного разу, коли ми маємо таке бажання, це може закінчитися тим, що ми наберемо вагу, або, принаймні, не схуднемо. Немає нічого неправильного в тому, щоб зменшити вагу, якщо ви дуже повні. Фактично, дослідження показують, що худі люди живуть довше і часто мають здоровіше серце й тіло. Плюс, коли Ви схуднете, побачите, що Ви рухаєтеся легше, менше хворієте, страждаєте і маєте більше енергії (передбачається, що Ви харчуєтеся добре).

Отже, якщо Ви хочете повернутися до «нормального» харчування, Ви повинні знати, коли голодні, а  коли  - ні. Якщо Ви не навчилися визначати такі сигнали в молодості або якщо забули їх, тоді потрібно знову вивчити.

Голод має фізичні прояви в тілі. Коли Ви голодні, Ви можете відчути, що трохи бурчить у животі. З часом це бурчання стане сильнішим і Ви почнете відчувати себе загальмованим. Ви не знаходите собі місця, можливо сердитеся або Вас трохи нудить. Немає необхідності їсти відразу, якщо трохи бурчить в животі. Адже сигнали голоду відчуваються протягом всього дня. Вони приходять і зникають, подібно до втоми. Це цілком нормально відчувати трохи втоми протягом дня. Це не означає, що нам необхідно подрімати кожного разу, коли ми відчуваємо деяку втому. Це просто швидкоплинне  відчуття.  

Проте, якщо не їсти, коли ви абсолютно голодні, ви можете стати ненажерливими і готовими проковтнути десять порцій. Отже, розуміння відчуття голоду дуже важливе для процесу нормалізації Ваших переваг у їжі.  

Коли ви їсте, виділіть час для насолоди їжею. Зверніть увагу, запах якої їжі Вам подобається, на стан їжі, коли Ви пережовуєте її, смакові відмінності, які несподівано з'являються під час їди. Сідаєте, щоб поїсти. Не кваптеся. Отримуйте задоволення від їжі. Зверніть увагу на свої відчуття від насичення їжею. Припиняйте їсти, коли Ви наїлися, не переїдайте.

Тайсон Лернер. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...