• Чи може стрес зробити нас більш огрядними?

  • Неділя, 18 жовтня 2009 року

Існує поширена точка зору про те, що ожиріння і зайва вага пов'язані з переїданням або з малою фізичною активностю.
 
В цілому вважається, що ожиріння - це наслідки обжерливості та ліні. Я не сумніваюся в тому, що ці твердження можуть бути вірними відносно  деяких людей. Але я також вважаю, що це дуже спрощений підхід, який не дає чіткого пояснення, чому деякі люди страждають огрядністю.
 
Ми знаємо про те, що накопичення жиру пов'язане з гормонами. Центральну роль грає інсулін, який відповідає за виробництво жиру та уповільнює його зниження. Тому у випадку з деякими людьми зайва кількість жиру може бути пов'язана не з тим, що вони просто багато їдять, а з вжитком великої кількості продуктів, сприяючих високому виробленню інсуліну (основні провинники - вуглеводи з високим глікемічеським індексом).
 
Інший приклад того, чому гормони можуть сприяти ожирінню, - щитовідная залоза. Цей орган розташований в шиї і виробляє певні гормони, які сприяють метаболізму. При недостатньому виробленні цих гормонів метаболізм сповільнюється, що ускладнює здобуття енергії з їжі. Втома і збільшення ваги - звичайні наслідки.
 
У своїй лікарській практиці я зустрічав безліч людей (в основному жінок) із сповільненою функцією щитовидної залози, які стверджували, що те, скільки вони їдять, мало відбивається на їх вазі. Деякі цинічні люди можуть сприйняти  це за брехню. Я впевнений, що деякі люди інколи можуть бути не дуже правдивими, але я вірю, що мої пацієнти говорять мені правду.
 
Ідея про те, що на огрядність впливають гормональні чинники, була підтверджена дослідженням, яке недавно було опубліковано в журналі «Ожиріння» [1]. Це дослідження проводилося серед жінок, які пережили швидке збільшення у вазі після події, що викликала стрес. Група жінок з ожирінням, що було спричинено   стресом, порівнювалася з другой групою, в якій ожиріння не мало зв'язку із стресом. Для порівняння використовувалася третя група, що складалася з жінок, які не страждали від ожиріння.
 
У всіх жінок вимірювався рівень вмісту гормону кортизону в сечі за 24-годинний період. Кортизон - це ключовий гормон стресу, який відомий своєю здатністю викликати повноту (а також  атрофію м'язів). В групі жінок, чия повнота була спричинена  стресом, спостерігався вищий вміст кортизону в порівнянні з двома іншими групами. Вищий вміст кортизону також зв'язується з швидшим і сильнішим збільшенням у вазі. Автори роблять висновок: «Це відкриття підтримує концепцію про те, що в основі пов'язаного із стресом ожиріння знаходяться патопсихологічні механізми...»
 
Тобто, дослідження передбачає, що вищий рівень кортизону, що виробляється у відповідь на стрес, може стати чинником, що провокує повноту. Іншим словами, стрес може зробити деяких людей огрядними. Це інший приклад того, як  зайва вага тіла може бути наслідком гормональних порушень, а не переїдання або недоліку вправ.
Додаток: Vicennati V, et al. Stress-Related Development of Obesity and Cortisol in Women. Obesity 2009; 17(9) 1678-1683
 

Д-р. Джон Бріффа - лондонська лікар і автор статей, присвячених здоров'ю, цікавиться питаннями харчування і натуральної медицини. Його сайт: drbriffa.com.

Версія  англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...