• Біль - чинник захисту

  • Середа, 18 листопада 2009 року
Звичайно, хворіти і відчувати біль нікому не подобається. Проте біль все ж є нашим помічником. Вона здатна попередити  про якесь неблагополуччя і перешкодити виникненню більш тяжких наслідків. Тому є важливим  розуміння того, про що говорить цей сигнал - з'ясувати причину болю і прийняти заходи для її усунення. Недостатньо просто прибрати відчуття болю!

Згідно визначенню Міжнародної асоціації по вивченню болю (IASP), біль - це неприємне сенсорне і емоційне переживання, пов'язане з дійсним або потенційним пошкодженням тканини або переживання, що можна  описати в термінах такого пошкодження. Але біль, як відомо, супроводжує не лише існуюче пошкодження тканин або запальний процес. Зустрічаються, так звані, фантомні болі. Це види болів, які з'являються у людей з ампутованими кінцівками і відчуваються в тому місці, де раніше була кінцівка.

На даний час існують дві теорії, що описують можливі механізми виникнення болю. За одною  з них,  не існує якихось спеціальних больових рецепторів, а кожна надмірна, руйнівна дія на рецептори може привести до відчуття болю. За іншою – біль сприймається ноцицепторами (больовими рецепторами), які присутні у вигляді вільних нервових закінчень. Розрізняють механічні, термічні та хімічні ноцицептори.

Для проведення больових сигналів призначено два види нервових волокон: швидкі (A-міелінізовані волокона) і повільні (C-волоконні). Швидкість передачі сигналу в першому випадку змінюється від 5 до 30 метрів за секунду, а в другому -  від 0,5 до 2 метрів за секунду. Швидкі волокна, як правило, реагують на зовнішні подразники і допомагають уникнути небезпечних ситуацій. Повільні волокна створюють відчуття ниючого, пульсуючого, пекучого болю, в основному відображаючи неполадки всередині організму.

Больові сигнали поступають в головний мозок, викликаючи суб'єктивне відчуття болю. Вважається, що хворіти може будь-який орган, окрім головного мозку, бо в ньому немає больових рецепторів. А головний біль викликаний патологічними процесами, що відбуваються в його судинах або оболонках.

Згідно уявленням китайської медицини, біль свідчить про закупорку Ці в каналі, що приводить до застою енергії та крові. Лікування в китайській медицині в першу чергу  спрямоване  на відновлення здоров'я людини, а не на усунення симптомів. У зв'язку з цим, лікар лише після встановлення причини болю, знімає її прояви, і після цього приступає до лікування людини. За допомогою сучасних методів дослідження встановлено, що китайські методи лікування лікарські або інші (акупунктура) є дуже ефективними і демонструють радикальніші зміни.

Біль – кращі ліки

Останнім часом завдяки комерціалізації медицини і фармакології, потужному потоку реклами у людей складається неправильне розуміння відносно принципів лікування запальних процесів. Як ми побачили вище, біль – складний захисний механізм. Це супутник запалення, а також може вказувати на наявність регенеративних процесів. В обох випадках біль нагадує нам приділити підвищену увагу ураженому органу або дати йому спокій для відновлення.

Наприклад, Ви забили ногу. Як результат з'явився біль, що свідчить про травму. Проте час не чекає і у Вас багато справ, тому Ви заковтуєте пігулку анальгетика і мчитеся на роботу. Більшість сучасних ненаркотичних анальгетиків є інгібіторами ферменту циклооксегенази, що відповідає за вироблення простагландінів, лейкотренів та інших медіаторів запалення. Ці речовини зумовлюють  локалізацію  вогнища  запалення, виникнення набряку, появу клітин-захисників, регенерацію пошкоджених клітинних структур тощо. Звичайно, такі інтенсивні процеси в тканинах супроводяться і болем. Таким чином, прийнявши анальгетик, разом з болем ми послаблюємо й усі фізіологічні реакції. Нога перестала хворіти, але пошкодження нікуди не зникло. До того ж, не відчуваючи болю, Ви не піклуєтеся про свою уражену кінцівку, постійно травмуючи її. Тому не слід приймати анальгетики без розбору – легкий біль корисно й потерпіти!
Біль допомагає нашому розумінню, зробивши висновки відносно причини виникнення болю можна стати мудріше. Це може допомогти змінити  спосіб  життя або підвищити  свідомість. Біль вказує нам межі наших помилок. І якщо ми вийдемо за них, то це приведе до тяжких наслідків. Закінчити оповідання, хотілося б словами Омара Хайяма, який говорив: «Не скаржся на біль —ось кращі ліки».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...