• «Безмовна епідемія» XXI століття

  • П'ятниця, 20 листопада 2009 року
Остеопороз, поряд з інфарктом міокарду, інсультом і раком, займає лідируючі позиції із захворюваності та смертності населення. Підвищена крихкість кісток призводить до переломів навіть від незначних падінь.

Особливо вразливі хребці, передпліччя, кістки стегна. Переломи останніх роблять хворих на остеопороз часто інвалідами і  приводять до летального результату.

Велика роль у профілактиці остеопорозу відводиться кальцію. Кальцій повинен потрапляти в організм постійно, протягом всього життя – з дитинства і до старості, бо це головна складова кісткової тканини.

У кістковій тканині міститься 98% кальцію, що міститься в організмі, інші 2% використовуються організмом для інших життєво важливих функцій, тому кісткова тканина виконує ще й функцію депо, з якого на потребу організмові надходить кальцій. Якщо з їжею надходить менше кальцію, ніж це потрібно для обмінних процесів, він починає поступово вимиватися з кісток, а це, врешті-решт, може викликати хворобу остеопороз. Відбувається це дуже непомітно, протягом декількох років, і частенько виявити захворювання вдається лише після розвитку перелому. Саме тому остеопороз називають «безмовною епідемією» нашого століття. Кальцій може вимиватися з кісток з багатьох причин: куріння і вживання алкоголю, вагітність, гормональний збій під час менопаузи, крихка статура, надмірне вживання кави і навіть бездіяльність.

Головне в профілактиці остеопорозу – харчування з достатнім вмістом кальцію і вітаміну D, а також фосфору, магнію, міді, цинку, вітамінів С і К (всі вони допомагають кісткоутворенню).

Велика частина кальцію надходить до нас з молочними продуктами, проте близько 40% дорослих людей не можуть пити молоко, оскільки їхній організм з віком перестає переварювати лактозу. Для них профілактикою остеопорозу будуть кисломолочні продукти, сир, твердий сир, а також інші продукти харчування, в яких міститься кальцій, – це зелений салат, петрушка, капуста брокколі. Багато кальцію в рибі, квасолі, вівсянці та гречці.

Але кальцій не засвоюється без вітаміну D. Він міститься у вершковому маслі, риб'ячому жирі, яєчному жовтку. Проте найголовніший його постачальник – сонце! Навесні й улітку досить і 20-хвилинних щоденних сонячних ванн, щоб на весь рік запастися вітаміном D.

Вживаючи препарати кальцію, слід пам'ятати, що його надлишок теж небезпечний, оскільки може викликати утворення каменів у нирках, в сечовому і жовчному міхурах, негативно вплинути на серцево-судинну систему, а також спровокувати ранню появу подагри і артриту.

Профілактика остеопорозу неможлива без дозованого фізичного навантаження, оскільки це сприяє зміцненню кісток. Але тут треба пам'ятати, що якщо людина вела малорухливий спосіб життя, то з віком їй треба якомога більше рухатися і працювати фізично, наприклад, на дачі. І навпаки, якщо професія була пов'язана з важкою фізичною працею, то навантажувати хребет не слід, краще - спокійні прогулянки, танці й фізичні вправи на розтяжку.

Правильний спосіб життя і достатнє споживання кальцію допоможуть вам запобігти остеопорозу.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...