ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Виконавчий директор Pantone ділиться останніми трендами та порадами щодо використання кольорів для покращення настрою (ФОТО)

Велика Епоха
(Getty Images)

Поради від експерта Pantone Леатріс Айзман про те, як використовувати кольори, починаючи з гардеробу і закінчуючи домом.

Леатріс Айзман підкаже вам, який колір носити, щоб підвищити шанси на успіх у бізнесі чи коханні, в який тон пофарбувати спальню, щоб добре висипатися, і які відтінки використовувати для мотивації персоналу. Як фахівець з кольору, директор Центру інформації й навчання та виконавчий директор Інституту кольору Pantone, де вона очолює комітет, що обирає надзвичайно впливовий «Колір року», її експертиза визнана на міжнародному рівні.

Для 2024 року Pantone обрав ніжний, пастельний помаранчевий колір під назвою «Peach Fuzz». Цей колір уособлює наше «вроджене прагнення до близькості та зв’язку», — зазначила пані Айзман в анонсі Pantone. Він також випромінює тепло і співчуття.

Після вивчення психології, консультування та дизайну, випадкова зустріч дала пані Айзман можливість перетворити свою пристрасть до кольору на кар'єру. Зараз її клієнтами є люди, які прагнуть знати, які кольори їм пасують, власники будинків, які шукають натхнення для дизайну інтер'єру, та міжнародні компанії, які потребують порад щодо нових продуктів, брендингу та рекламних кампаній. За її лаконічним висловом, колір — це мовчазний продавець.

Пані Айзман розповіла American Essence про складність психології кольору, пророкування рожевого кольору Барбі та свій ідеальний відтінок для спальні.

Це інтерв’ю було відредаговано для ясності та стислості.

Леатріс Айзман допомогла запустити конкурс «Колір року» в Pantone, який тепер впливає на брендинг і продукти в різних галузях. (Stolee Communications)

American Essence: Коли ви зрозуміли, що використовуєте колір інакше, ніж ваші колеги?

Леатріс Айзман: Я була такою маленькою, що це помітили мої батьки, а особливо мама. Вона сказала мені, що коли мені було 4 чи 5 років, я вже творчо використовувала колір. Вона вважала, що в мене чудовий погляд на поєднання кольорів, і всіляко заохочувала це, аж до того, що, коли я була підлітком, дозволила мені вибрати фарби для моєї спальні. Однак вона поставила одну умову: Якщо мені не сподобається результат, я муситиму заощаджувати, щоб виправити ситуацію, і робити всю чорну роботу самостійно. На щастя, мені сподобалася робота. Досі можу уявити ту кімнату — червоне покривало на ліжку, чорний стіл. Це був мій перший інтер'єрний проєкт.

АЕ: Як ви почали співпрацювати з Pantone?

Пані Айзман: Зовсім випадково. Я вже написала свою першу книгу «Живіше з кольором: повна система кольорів для жінок і чоловіків» і працювала над наступною, коли зі мною зв’язався Лоренс Герберт, який заснував Pantone. Він побачив мою книгу, запросив мене на зустріч, а потім запропонував приєднатися до його новоствореного Інституту, який мав на меті прогнозувати тенденції в усіх галузях, включаючи дизайн інтер'єру, товари для дому, моду та виробництво.

У 1999 році ми започаткували кампанію «Колір року». Ми номінували лазурно-блакитний, не очікуючи, до чого це призведе. Сьогодні «Колір року Pantone» широко висвітлюється у ЗМІ й має величезний вплив, допомагаючи компаніям у прийнятті важливих рішень щодо продуктів чи брендингу, а також надихаючи людей оновити інтер'єр чи додати в нього щось нове. Принаймні, це змушує їх мислити не лише відтінками веселки.

Першим кольором року у 2000 році став лазуровий. (LARISA DUKA/Shutterstock)

AE: Як ви обираєте найкращий колір щороку?

Пані Айзман: Це довгий процес, що охоплює багато досліджень і роздумів, а також враховує суспільні тенденції та світові події. Наша мета — не диктувати, а визначити кольори, які відображають або врівноважують настрій часу. У похмурі часи ми можемо обрати відтінки, які заспокоюють, але водночас несуть у собі нотки бадьорості. У 2021 році — році, після спалаху Covid-19, — лише вдруге в нашій історії ми номінували два кольори. Ми обрали солідний, надійний сірий Ultimate Grey та сонячно-жовтий Illuminating. Ми відчули, що вони відображають настрої людей, адже вони все ще потребують підтримки та заспокоєння, але також дивляться вперед і сподіваються на світле, життєрадісне майбутнє.

Окрім того, що відбувається у світі, ми також стежимо за новинами моди, кіно, мистецтва та шоу-бізнесу. Фільми-блокбастери, такі як «Барбі», відіграють певну роль, хоча часто ми були далеко попереду цих тенденцій: нашим кольором Pantone 2011 року був відтінок «жимолость», який дуже близький до пишного рожевого відтінку Барбі, що став популярним завдяки фільму.

АЕ: У суспільну свідомість проникли певні кольорові асоціації. Чи є для цього якесь міцне підґрунтя, чи значення кольорів змінюється відповідно до суспільного розвитку?

Пані Айзман: Історія кольору — це ще одне величезне поле для дослідження, тому я обмежуся тим, що говоритиму про колір як каталізатор почуттів, щось, що може змінювати настрій так, що ми відчуваємо себе спокійними, схвильованими, веселими, енергійними.

Те, як ми реагуємо на колір, залежить від культури, виховання і навіть життєвого досвіду. Наприклад, у мене були клієнти, які казали мені, що ненавидять певний колір, хоча він їм дуже пасує, не знаючи чому. Я з’ясовую їхнє минуле, і виявляється, що цей колір був улюбленим кольором близького родича, який помер, або що вони впали з велосипеда, який був саме такого відтінку. Як тільки вони з’ясовують першопричину, їхня відраза часто зникає.

Теплий фіолетовий — ідеальний відтінок для відпочинку. (Archi_Viz/Shutterstock)

Хоча не існує єдиної остаточної формули для абсолютних тверджень про колір, ми можемо зробити досить точні узагальнення: Синій — для спокою, помаранчевий — для енергії, жовтий — для оптимізму, фіолетовий — для творчості та багатства. Ми реагуємо на колір підсвідомо, і є кілька очевидних пояснень, чому деякі кольори є більш популярними, ніж інші.

Небесно-блакитний — гарний приклад. Він незмінно привабливий, сповнений обіцянок, що походить від його потужних асоціацій з природою, з безмежними можливостями. Наш емоційний відгук на нього майже завжди позитивний.

Червоний — це колір, який ми часто бачимо в природі, коли тварини готові до спарювання, і він також може бути сексуальним сигналом у людей. Наші щоки можуть почервоніти, коли нам хтось подобається, а фатальну жінку зазвичай показують з червоними губами та нігтями. Асоціація червоного кольору часто пов’язана з небезпекою.

Однак не всі червоні кольори несуть однакове послання. У кожній кольоровій сім'ї існують різні тональності, засновані на значенні та інтенсивності конкретного відтінку. Тому, хоча яскраво-червоний колір не буде доречним на співбесіді в консервативній сфері, такій як банківська справа, сливовий або винний червоний буде цілком доречним — і, можливо, навіть більш вражаючим — ніж звичні діловий сірий або темно-синій кольори.

Якщо ви хочете створити в оточуючих ефект заземлення, оберіть зелений або коричневий — природні кольори дають людям відчуття безпеки й підтримки, і знову ж таки, це пов’язано в основному з асоціативним сприйняттям. Хто не відчуває себе впевненіше, стоячи поруч зі старим деревом або крокуючи лісом з листям під ногами?

АЕ: Чи застосовуються ті ж самі правила при оздобленні наших домівок?

Пані Айзман: Загалом, так. Більшість людей відчувають потяг до спокійної палітри, під якою я маю на увазі прохолодні, світлі та середні тони зеленого, бузкового, синього, білого та сірого. Глибші кольори, такі як опівнічний блюз і лаванда, також добре підходять для кімнат.

Дуже часто люди занадто обережні, щоб відхилитися від цього спектру, і в кінцевому підсумку використовують різні тональності по всьому будинку. Це, звичайно, добре, але мені подобається заохочувати їх бути трохи сміливішими. Якщо ви хочете підсилити енергією свої соціальні простори, наприклад, кухню, обирайте теплі помаранчеві, червоні та жовті кольори. М’який червоний, як сальса від Pantone, добре підійде для їдальні, оскільки вважається, що він стимулює апетит.

Як орієнтир, я пропоную співвідношення холодних і теплих кольорів 75% на 25%. Якщо ви віддаєте перевагу першим, то додайте зігріваючі акценти червоного, оранжевого та жовтого. І навпаки, якщо ви віддаєте перевагу теплим кольорам, ви можете використовувати сині або зелені відтінки, щоб зробити атмосферу більш приглушеною. Зробити це дуже просто за допомогою аксесуарів: Меблі та латунні лампи коричневого кольору чудово виглядають на тлі стін темно-синього кольору; експерименти з картинами, килимами та рослинами також є гарним способом побачити, які кольори поєднуються між собою.

Жовті кольори привносять у простір тепло і яскравість. (vanitjan/Shutterstock)

Там, де я мешкала раніше, на острові Бейнбрідж (у штаті Вашингтон), більшу частину року небо похмуре, тому жовті елементи — колір сонячного світла — були помітними в моєму домі. Я використала золотистий відтінок Pantone «Золотий серпанок» у вітальні та інші тони жовтого в інших приміщеннях, щоб додати тепла і яскравості, а головне — щоб я і мої гості почувалися щасливими.

Зараз у мене є саманний будинок у місіонерському стилі в Тусоні (Арізона), де я застосувала деякі з чудових кольорів сонця теплих відтінків, зокрема засмаги, персика, абрикоса та м’якої жовтої зелені, і врівноважила їх сутінковим синім і пурпуровим кольорами. Моя головна спальня — це відтінок «Very Peri» від Pantone, відтінок барвінку, який поєднує в собі спокій блакитного і драматизм фіолетового. Це теплий синій, і для мене це ідеальний відтінок для спальні.

АЕ: Що ще ви можете порадити читачам, які хотіли б оновити свій будинок або гардероб?

Пані Айзман: У мене немає універсальної поради, тому я скажу: слухайте своє серце! Обирайте кольори, які вам подобаються. Не слідкуйте за трендами, використовуйте їх як орієнтир для того, що є новим. Це ваш дім, тож керуйтеся своїми вподобаннями, а не тим, що вичитали в журналах чи начиталися в інтернеті, що модно.

Те саме стосується і вашого гардеробу. Якщо ви не впевнені, почніть з аксесуарів. Шарф, намисто або сережки, краватка — щось, що ви можете піднести до обличчя. Ключ до пошуку ваших найкращих кольорів лежить у вашому волоссі, відтінку шкіри та очей.

АЕ: Чи не могли б ви дати нашим читачам короткий огляд того, що може статися у 2024 році з кольором?

Пані Айзман: У звіті Pantone про модні тенденції виокремлено 15 сильних кольорів, серед яких перцево-зелений, насичений червоний з деревними нотками, фруктовий, пікантний лимонний та сміливий блакитний. Всі вони навіюють відчуття свободи та творчого самовираження.

Ця стаття була вперше опублікована в американському журналі Essence.