• Співчуттю не вчать – його відкривають у собі

  • Далай-лама радить вчити дітей милосердю
  • Понеділок, 9 жовтня 2006 року

Людство має посилено працювати над собою, щоб розвинути в собі почуття співчуття. Це послання Далай-лама адресував людям під час свого триденного візиту до Ванкувера у вересні. Тисячі людей зібралися в GM Place, де відомий експатрійований духовний наставник з Тибету зустрівся з більш, ніж сотнею громадських лідерів, і взяв участь у п'яти дискусіях, під час яких він спілкувався із студентами і викладачами, а також із політиками.

Візит Далай-лами ознаменував відкриття недавно заснованого ним ”Центру Миру й Освіти Далай-лами” – єдиної установи у світі, що носить його ім'я. Віктор Чань, який надав підтримку Далай-ламі 30 років тому, задумав здійснити цю ідею після дуже успішного заходу, що відбувся у Ванкувері в 2004 р., в якому брали участь Далай-лама, Десмонд Туту та інші. Пан Чань хотів знайти спосіб підтримати Далай-ламу в його бажанні допомогти людям стати добрішими й моральнішими.

– Я сказав [Далай-ламі], що нам потрібно заснувати інститут, який був би домом для Ваших ідей, а також місцем реалізації Ваших ініціатив, програм і життєстверджуючих планів. Він погодився з тим, що ідея хороша, і він готовий разом зі мною над цим працювати.

Віктор Чань говорить, що новий навчальний курс, який начитуватиметься в школі при центрі, вже застосовується в деяких канадських і американських університетах. Він поєднуватиме переваги академічного навчання з вихованням моральності. Школа працюватиме в рамках стандартної освітньої системи, її метою стане ідея сумісного розвитку розумових здібностей і душевних якостей.

– У суспільстві багато різних проблем, і якби ми змогли створити світ усередині себе завдяки духовній освіті, те суспільство здобуло б тільки користь від такого навчання, – говорить Чань.

Як і у звичайній школі, у центрі буде художня галерея, бібліотека, кафе і книжковий магазин, – він слугуватиме міжнародним центром для майбутніх досліджень і дискусій з нерелігійних і неполітичних тем. Запланований бюджет 60 млн. доларів уже виділений, і, за словами Чана, будівництво почнеться відразу ж, як тільки буде знайдено відповідне місце.

У червні цього року, члени парламенту одноголосно підтримали рух консерваторів у рішенні присудити Далай-ламі титул ”почесного громадянина” Канади. Він – третій, хто удостоївся такої честі в історії Канади після південноафриканського лідера Нельсона Мандели і шведського дипломата Рауля Валленберга, відомого своїми рішучими діями по порятунку угорських євреїв під час Другої світової війни.

Тисячі людей витратили від 20 до 175 доларів, щоб послухати промову духовного наставника і стати свідками його бесіди із студентами, вченими, політиками, корпоративними і громадськими керівниками, провідними дослідниками у сфері освіти і психічного здоров'я, а також духовними наставниками. Багато хто визнав, що Далай-лама в минулому вже вплинув на їхню роботу й життя.

Мері Гордон, член ”Ордена Канади” і засновник некомерційної організації ”Витоки співчуття”, поділилася історією свого успіху в одній з таких бесід. Її програма, дуже поширена в Канаді, полягає в навчанні дітей разом із своїми татами й мамами в шкільних класах. Ідея полягає в тому, що дітям прививають милосердя. Школярів навчають піклуватися про немовлят, беручи приклад із своїх батьків, які сповнені любов'ю до свого малюка.

– Багато дітей дуже хочуть бачити, як відбувається таке спілкування, – каже Гордон. – Адже співчуттю не вчать – його відкривають у собі.

Тибетський ”лідер у вигнанні” особливо цікавився науковими дослідженнями, які зараз проводяться, які доводять, що співчуття робить світ кращим.

– Це ж очевидно, – сказав він, розглядаючи ряд графіків, на яких ясно видно, що рівень агресії падає, а уважність і турботливість підвищуються у тих дітей, які брали участь у програмі ”Витоки співчуття”.

Саме це є тією метою, якої сподівається досягти Віктор Чань у ”Центрі Миру й Освіти”. Вони разом з Далай-ламою вивчають найостанніші дослідження, із теми ”поліпшення емоційної рівноваги” у студентів. Такі роботи показують, що студенти не тільки досягають успіху в академічному навчанні, але і стають психічно більш врівноваженими. В них знижується агресія, вони менше задаватимуться й змагатимуться між собою, – говорить Віктор. – Це дозволить студентам концентруватися на навчанні, а також стати людьми, що більш глибоко усвідомлюють важливість етичних принципів.

Андреа Хейлі. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...