• Секрети гарного здоров'я: чи такі вже страшні жири?

  • Четвер, 15 травня 2008 року

Надлишкова вага або ожиріння - кара сучасного суспільства. Вона набула масового, і як прийнято казати медичною мовою, епідемічного характеру. Для схуднення було розроблено дієти, які майже повністю виключають жири. Адже це інша крайність, подібна до тієї, коли "з ванни разом із водою виплескують і дитину".

Вирішуючи проблему зайвої ваги, навряд чи варто звалювати всю провину на самі жири. Наша боязнь жиру обумовлена нашою безграмотністю. Через свою необізнаність ми і потрапляємо "із вогню та в полум'я".

Справа зовсім не в тому, що ми їмо дуже багато жиру. А в тому, що ми їмо неправильні жири й упускаємо правильні.

Дуже багато хвороб викликаються дефіцитом певних жирів, і з багатьма з цих хвороб можна впоратися, лиш забезпечивши організм необхідними жирами, які відсутні в раціоні більшості з нас.

Жири бувають різні

Існує всього 3 види жиру:

- насичений, такий, що походить із молочних продуктів і червоного м'яса, ймовірно, поганий;

- ненасичений, такий, що походить з овочів і овочевих масел - дуже корисний;

- мононенасичений, що походить із риби й оливок, - найкращий.

Більшість жирів, які ми вживаємо, відносяться до першої групи. Жири тваринного походження (замінні) шкідливі для травлення, оскільки містять поганий холестерин, який проникає у стінки судин і викликає атеросклерозні зміни. А також при переїданні є джерелом зайвих калорій.

Проте в харчових продуктах містяться і дуже корисні омега-жири - це дві незамінні жирні кислоти, які не можуть вироблятися в організмі та повинні в достатній кількості надходити з їжею. Відсутність будь-якої з них неабиякою мірою винне в епідемічному розповсюдженні раку, хвороб серця й судин, запальних захворювань суглобів і безлічі дегенеративних порушень.

Чому нам так необхідний жир?

- жир є головним джерелом енергії;

- входить до складу мембран усіх клітин нашого тіла;

- укутує м'якою оболонкою всі наші органи;

- головний, кістковий мозок, нервові закінчення в основному складаються з жиру;

- служать будівельним матеріалом для безлічі так званих ейкозаноїдів, що виробляються організмом, гормоноподібних хімічних речовин, простагландинів, від наявності яких величезною мірою залежить наше здоров'я. Ці речовини знижують кров'яний тиск, розширюють або звужують бронхи, стимулюють продуктивність гормонів, підвищують температуру тіла й чутливість нервових волокон;

- збалансована робота імунної системи теж залежить від достатньої кількості цих жирних кислот.

Нескладно зрозуміти, наскільки важливі жири для нашого організму.

При цьому можна значно поліпшити стан здоров'я, якщо грамотно харчуватися й уживати тільки потрібні жири.

Омега-жири бувають 3-х видів: Омега-3, Омега-6 і Омега-9. Причому жири перших 2-х видів (3 і 6) найкорисніші, жири Омега-9 щодо цього їм дещо поступаються і тому не вважаються незамінними. Секрет гарного здоров'я полягає в підтримці балансу між жирами Омега-3 і Омега-6. Наша найбільша проблема впродовж усього ХХ століття полягала в тому, що з жирів Омега-6 ми їли саму соняшникову олію, зрідка кукурудзяну, і не мали у своєму раціоні продуктів, багатих на жири Омега-3, наприклад, льняну олію (король усіх рослинних масел), а також рибу північних морів. Адже не випадково в ескімосів, які харчуються в основному жирним м'ясом тюленя, на подив гарна серцево-судинна система.Кращі харчові джерела

Омега-3: риба північних морів, риб'ячий жир (масло печінки тріски), льняна олія, яйця курей, вигодуваних на льняному насінні, та дичина.

Омега-9 міститься в оливковій олії, мигдалі, ліщині та волоських горіхах, кунжуті, сої, гарбузовому насінні, насінні авокадо та ін.

Вибираючи олію важливо враховувати, що олія зберігає свою цінність тільки при холодному пресуванні. Саме такі олія містять гарний холестерин, який перешкоджає шкідливій дії поганого холестерину тваринних жирів.

Тому така олія чудово підходить для смаження їжі. Дієти, багаті на ці жири, далеко перевершують за своєю захисною дією багату на вуглеводи дієту з наднизьким умістом жиру, яка зараз посилено рекламується як найкраща для всіх і кожного.

Не випадково американська нація, схиблена на відмові від жиру, ніколи раніше до такої міри не страждала на ожиріння.

Проте дисбаланс Омега-жирів - це не єдина небезпека, яка загрожує нашому здоров'ю. Найбільш часта проблема полягає в тому, як виробляються й використовуються жири.

Переробка й упаковка жирів

Усім жирам шкодить гідрогенізація, супутня рафінуванню олії. Це такий процес обробки, завдяки якому жири можуть зберігатися значно довше, ніж у натуральному вигляді.

У рафінованій овочевій олії, яка, як правило, переважає на ринку, Омега-жири вже пошкоджені або повністю зруйновані грубими хімічними процесами. Крім того, вітамінів у цій олії майже не залишається.

Далі для розфасовки олії використовуються пляшки з прозорого скла або пластика, внаслідок чого додається шкідлива дія світла, яка теж руйнує олію.

Кілька корисних порад

- Якомога менше нагрівайте жири!

Висока температура викликає багато різноманітних змін на молекулярному рівні, створює хвороботворні елементи у вигляді вільних радикалів і перекисів жирів, а це канцерогени. Смажіння у фритюрі, незалежно від того, яка олія використовується, перетворює жир на загрозу для здоров'я.

- Повторне використання олії ще небезпечніше!

- Не використовуйте для смаження маргарин!

Ось один простий доказ: без маргарину та інших гідрогенізованих масел у складі рослинного кулінарного жиру можна вдвічі понизити ризик інфаркту міокарда. В цих продуктах містяться трансжирні кислоти, саме вони є найбільш частою причиною атеросклерозу, а зовсім не вершкове масло, як про це прийнято думати.

Експерименти, проведені на тваринах в Америці в 1970-му році показали, що маргарин, налипаючи на стінки судин, просочується в них і викликає затвердіння (атеросклероз).

Адже на цих кулінарних жирах готується більшість наших популярних і улюблених страв: напівфабрикати, готові заморожені страви, хліб тривалого зберігання, домашнє печиво, крекери, чіпси і багато іншого. Якщо ви не можете їх уникати, то постарайтеся не вживати ці страви надто часто.

Поганим жиром може бути і цукор!

При вживанні цукру в кількості, яка перевищує потреби організму, він перетворюється на поганий жир - тригліцириди. Ці жири заповнюють наші жирові клітини, ушкоджують судини, збільшують в'язкість крові та ризик виникнення ішемічної хвороби серця й ожиріння. Крім того, захоплення солодкою їжею примушує нашу підшлункову залозу працювати з перевантаженням і виробляти дуже багато інсуліну, що теж дуже шкідливо, оскільки може призвести до розвитку діабету другого типу і передчасного старіння залози.

Слід пам'ятати

Як навколишнє середовище впливає на чистоту наших продуктів, так наша грамотність, культура харчування й воля відбиваються на нашому здоров'ї.

Олена Уртенова. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...