• Китайські традиції: гонки на човнах-драконах

  • Четвер, 14 вересня 2006 року
 

Походження китайського фестивалю човнів-драконів, пов'язане із смертю державного діяча й поета Цюй Юаня, овіяне легендами.

Він народився приблизно в 340 р. до н.е. в аристократичній сім'ї на території теперішньої провінції Хубей.

Правитель призначив Цюй Юаня міністром юрисдикції і релігійних церемоній, і всі тодішні закони царства Чу в епоху так званих ”Воюючих царств”, були видані ним.

Через суперечку з головним скарбником із питань зовнішньої політики Цюй Юаня змістили зі всіх міністерських постів і вислали в провінцію, розташовану на південь від столиці Цзян Лін.

Дорогою в заслання він зупинився біля річки Міло в провінції Хунань. Тут він написав багато віршів, зокрема, відомий цикл ”Лі Сао” (“Скорбота після розлуки”), збори плачів, які і сьогодні китайські школярі вчать напам'ять. Будучи самотнім і позбавленим політичного впливу, Цюй Юань не бачив для себе ніякого виходу і з горя кинувся в потік річки.

Звістка про це швидко поширилася в довколишні місця, і рибаки намагалися його врятувати. Вони сіли у свої каное у вигляді драконів, прагнучи гучним боєм барабанів налякати хижих риб. З тієї пори в п'ятий день п'ятого місячного місяця за традиційним китайським календарем у пам’ять про Цюй Юаня влаштовується свято човнів-драконів.

У це свято традиційно прийнято їсти “цзунцзи” – грудки з клейкого рису з різним начинням, загорнуті в листя бамбука. Вони нагадують про рисові грудки, які кидали в річку, щоб хижі риби не з'їли тіло Цюй Юаня.

Цього дня на огляд виставляються відкриті байдарки, які завдяки фарбам і дорогій роботі різьбярів стають подібними до китайського дракона. Їх урухомлюють від 10 до 50 байдарочників, залежно від типу човна. Барабанщик своїми ударами створює рівномірний ритм, а штурман на кормі керує човном за допомогою довгого весла. Є відмінності між традиційними і спортивними човнами, останні мають дуже мало спільного зі старовинними китайськими човнами-драконами.

Починаючи з 1970-х років, традиційні човнові гонки перетворилися на популярне змагання і великий спорт в 40 країнах світу. На цей час міжнародні змагання проводяться в Австралії, Канаді, Новій Зеландії, Малайзії, ЮАР і різних країнах Європи. Вони є мальовничим і чаруючим видовищем човнів-драконів, які з часів Цюй Юаня завоювали весь світ.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...